Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Świadczenie wychowawcze - program „Rodzina 500 plus”, część 2

Prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest na okres od dnia 1 października do dnia 30 września roku następnego. Wyjątkiem jest obecny okres, kiedy to świadczenie będzie ustalane na okres od 1 kwietnia 2016 r. do 30 września 2017 r.

Jednakże prawo do świadczenia wychowawczego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca wyżej wskazanego okresu (w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2016 r. można składać wniosek bez obawy utraty świadczenia za ten okres). Jeżeli jednak wniosek złożymy w lipcu 2016 r., to świadczenie będzie się należało dopiero od tego miesiąca (nie będzie możliwości uzyskania świadczenia za poprzednie miesiące).

Prawo to nie może być ustalone wcześniej niż od dnia odpowiednio urodzenia się dziecka, objęcia dziecka opieką lub przysposobienia dziecka.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się, począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

W przypadku gdy prawo do świadczenia wychowawczego uzależnione jest od niepełnosprawności dziecka, prawo do tego świadczenia ustala się na okres do końca września roku następnego, jednakże gdy orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności jest ważne krócej, to prawo do świadczenia ustala się do końca miesiąca, w którym upływa termin ważności tego orzeczenia.

Ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata następują na wniosek matki, ojca, opiekuna faktycznego dziecka albo opiekuna prawnego dziecka.

Wniosek trzeba złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie wychowawcze.

Wzór wniosku znaleźć można w swoim urzędzie gminy (lub miasta).

Jeżeli staramy się o świadczenie wychowawcze na pierwsze (lub jedyne) nasze dziecko, to do wniosku dołącza się oświadczenia o wysokości dochodu.

W razie potrzeby należy też dołączyć:

– zaświadczenie sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka,

– prawomocne orzeczenie sądu orzekające rozwód lub separację w przypadku rodzica samotnie wychowującego dziecko lub dzieci,

– orzeczenie sądu opiekuńczego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,

inne dokumenty potwierdzające spełnianie warunków do przyznania lub ustalenia wysokości świadczenia wychowawczego będącego przedmiotem wniosku.

Swoistym novum jest to, że zarówno wniosek, jak i załączniki do wniosku określone powyżej mogą być składane drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego. Wnioski można składać na następujących stronach internetowych:

1) www.epuap.gov.pl ) trzeba się zalogować, a następnie wypełnić wniosek “rodzina 500 plus”),

2) www.zus.pl (należy zalogować się do PUE – platformy usług elektronicznych i wypełnić wniosek),

3) www.mrpips.gov.pl (tu także trzeba będzie się zarejestrować),

4) poprzez bankowość elektroniczną (należy sprawdzić, czy bank, w którym korzystamy z elektronicznego dostępu do konta bankowego umożliwia złożenie takiego wniosku).

Jeżeli w stosunku do osoby ubiegającej się lub pobierającej świadczenie wychowawcze wystąpią wątpliwości dotyczące sprawowania opieki nad dzieckiem, wydatkowania świadczenia wychowawczego niezgodnie z celem lub marnotrawienia świadczenia wychowawczego, wójt (burmistrz lub prezydent miasta) oraz marszałek województwa mogą zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego zgodnie z przepisami o pomocy społecznej w celu weryfikacji tych wątpliwości.

Jeżeli chodzi o terminy wypłaty świadczenia, to sprawa wygląda następująco. Otóż świadczenie wychowawcze wypłaca się nie później niż ostatniego dnia miesiąca, za który przyznane zostało świadczenie wychowawcze.

W przypadku złożenia wniosku po 10. dniu miesiąca, świadczenie wychowawcze za dany miesiąc wypłaca się najpóźniej ostatniego dnia następnego miesiąca.

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na kolejny okres są przyjmowane od dnia 1 sierpnia danego roku. Jeżeli wniosek zostanie złożony do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata tego świadczenia przysługująca za miesiąc październik danego roku następuje do dnia 31 października tego roku.

Natomiast gdy wniosek będzie złożony w okresie od dnia 1 września do dnia 31 października danego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczenia przysługującego za miesiąc październik następuje do dnia 30 listopada tego roku.

Trzeba zwrócić uwagę jeszcze na jedną sytuację. Chodzi mianowicie o zbieg prawa do świadczenia wychowawczego. W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka do świadczenia wychowawczego, świadczenie to wypłaca się temu z rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Jeżeli opieka nad dzieckiem sprawowana jest równocześnie przez oboje rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, świadczenie wychowawcze wypłaca się temu, kto pierwszy złoży wniosek. W przypadku gdy po złożeniu wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego przez rodzica, opiekuna prawnego dziecka lub opiekuna faktycznego dziecka drugi rodzic, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka złoży wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w związku z opieką nad tym samym dzieckiem, wójt (burmistrz, prezydent miasta) ustala, kto sprawuje opiekę i w tym celu może zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego w celu ustalenia osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem.

Uwaga!

Świadczenie wychowawcze 500 zł nie będzie liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia, dotyczy to w szczególności świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych.

Dominika Buchalska, adwokat

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2016 - INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.