Treść strony

 

Droga do integracji i samodzielności osób niewidomych i słabowidzących

 

Nowoczesne technologie w Narwiańskim Parku Narodowym

 

W dniach 10 – 12.09, w dobrze już nam znanym ośrodku w Krzyżewie, odbyła się sesja szkoleniowa w zakresie nowoczesnych technologii wspierających osoby niewidome i słabowidzące. Instruktorem była p. Małgorzata.

 

Ciepłe dni sprzyjały praktycznemu nabywaniu wiedzy. W środowy poranek nasi goście wybrali się autokarem do Kurowa, skąd ruszyli szlakiem Narwiańskiego Parku Narodowego poznając w praktyce aplikacje do nawigacji. Było pięknie i pożytecznie. Poniżej fotorelacja ze zjazdu, z opisami dla niewidomych.

 

 

Praca i rehabilitacja w Centrum Okopowa

 

W dniach 6 – 8 czerwca odbył się trzeci zjazd szkoleniowy z cyklu, który w skrócie możemy nazwać „Praca i rehabilitacja”. Tym razem zgromadziliśmy się w warszawskim Centrum Okopowa. Na zgrupowanie zaprosiliśmy m. in. p. Renatę, rehabilitantkę wzroku oraz p. Rafała, fizjoterapeutę, którzy podzielili się swym doświadczeniem. Był czas na praktyczne wykorzystanie ich wiedzy, a więc ćwiczenia, badanie podoskopem, dobór pomocy rehabilitacyjnych. Mogliśmy zobaczyć i podotykać model szkieletu ludzkiego. Wszystko to zobaczycie w poniższym slajdzie.

 

 

Drugi zjazd majowy

 

W dniach 14 – 16 maja, w Krzyżewie, miało miejsce nasze kolejne zgrupowanie, analogiczne do poprzedniego.

Spotkaliśmy się wśród tej samej kadry trenerskiej, a więc p. Paulina rehabilitantka zadbała o nasze ciało, p. Magdalena, psycholog i doradca zawodowy w jednej osobie, ćwiczyła w uczestnikach umiejętność dobrej komunikacji, poruszyła aspekty prawne i społeczne dotyczące zatrudnienia, a p. Ania, wizażystka podpowiedziała jak zadbać o nasz wizerunek.

 

 

Od autoprezentacji do pracy

W ciepły majowy weekend, w dniach 10-12, gościliśmy w Krzyżewie ucząc się jak dbać o zdrowie fizyczne, zdrowe relacje z ludźmi i zwiększyć swoje szanse na udane życie zawodowe

O prawidłową postawę ciała, która ma wpływ na nasze ogólne samopoczucie, zadbała p. Paulina, fizjoterapeutka prezentując różne ćwiczenia.

Jak mówić, żeby być zrozumianym i jak słuchać, by usłyszeć, podpowiedziała p. Magdalena, psycholog. Blok zawodowy poprowadziła również p. Magdalena, tym razem z pozycji doświadczonego pośrednika pracy. Uczestnicy zdobyli cenne wskazówki jak napisać życiorys i dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej oraz poznali prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy.

O kreacji wizerunku, tak ważnej w naszym życiu, opowiedziała p. Ania, wizażystka.

 

 

Weekend technologiczny na Okopowej

W ostatni weekend marca zaprosiliśmy do Warszawy kolejną grupę uczestników projektu, która odbyła analogiczne do poprzedniego zjazdu szkolenie z nowoczesnych technologii i urządzeń wspomagających osoby z niepełnosprawnością wzroku. Po sobotnim wysiłku intelektualnym był czas na „kulturalny” odpoczynek w postaci wieczoru filmowego. W niedzielne popołudnie, po szkoleniu z nowoczesnych technologii, nasi goście regenerowali swe siły poprzez muzykoterapię.

 

 

NAUKA NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII I URZĄDZEŃ W CENTRUM OKOPOWA

W marcowy weekend, w dniach 22-23, kolejna grupa uczestników projektu odbyła szkolenie z nowoczesnych technologii i urządzeń. Tym razem byliśmy w Warszawie, w dobrze już nam znanym ośrodku konferencyjnym na Okopowej. Program zjazdu podzieliliśmy na 7 sesji szkoleniowych, tak, więc było całkiem intensywnie. W sobotni wieczór był czas na seans filmowy, a w niedzielne popołudnie relaksowaliśmy się przy muzyce.

 

 

Nauka nowoczesnych technologii i urządzeń

W dniach 12 – 14 marca kolejna grupa uczestników odbyła szkolenie w Krzyżewie z nowoczesnych technologii i urządzeń. O zasłużony odpoczynek zadbała p. Tamara prowadząc zajęcia z muzykoterapii, a wieczory upłynęły nam filmowo – tanecznie. Powodzeniem cieszyła się grota solna dostępna dla gości ośrodka. No i spacery, spacery wśród drzew i łąk. Świeże powietrze, tego nam trzeba.

 

 

Dzień Kobiet

 

Nasz kolejny zjazd szkoleniowy rozpoczął się w szczególnym dniu, Dniu Kobiet. Weekend w Krzyżewie poświęciliśmy nauce nowoczesnych technologii i urządzeń. Uczestnicy pracowali w pełnej grupie i podgrupach, co zobaczycie w poniższej fotorelacji. Po kolacji urządzaliśmy sobie wieczory filmowe. Był też czas na spacery oraz trening posługiwania się aplikacją do nawigacji na smartfonie. Ostatniego dnia relaksowaliśmy się poprzez muzykoterapię.

 

 

 

KRZYŻEWO ZIMĄ

W dniach 15 17 grudnia 2018 r. kolejna grupa uczestników gościła w dobrze już nam znanym ośrodku w Krzyżewie. Była to druga tura sesji rehabilitacyjno-społeczno-prawnej. Rozpoczęliśmy ją sobotnim obiadem, po którym nastąpiła prezentacja sprzętu ułatwiającego codzienne funkcjonowanie osób niewidomych i słabowidzących. Zainteresowaniem cieszył się pokaz modelu oka, który częściowo zarejestrowaliśmy i udostępnimy na FB. Kolejnego dnia zwróciliśmy naszą uwagę na Dostęp osób z uszkodzonym wzrokiem do przestrzeni publicznej. W niedzielę o „Warszawskich Ochotnikach”, czyli wolontariacie w Warszawie opowiedział p. Piotr. Wieczorem uczestnicy relaksowali się przy muzyce korzystając ze wskazówek p. Tamary, trenera relaksacji. Ostatni dzień zjazdu poświęcony był tematyce prawnej.

 

 

Zjazd piąty – rehabilitacja, wolontariat i prawne aspekty

W dniach 1-2 grudnia 2018 gościliśmy w warszawskim Centrum Okopowa. Pierwszego dnia zjazdu szkoleniowego przyjrzeliśmy się zagadnieniu dostępu osób z uszkodzonym wzrokiem do przestrzeni publicznej. Po obiedzie odbyła się prezentacja sprzętu ułatwiającego codzienne funkcjonowanie osób niewidomych i słabowidzących. O wolontariacie opowiedzieli nam przedstawiciele Fundacji PZU. Drugi dzień, jak przystało na niedzielę, rozpoczął się niepośpiesznie i odprężająco, a to za sprawą dwugodzinnego bloku relaksacji przy muzyce, w którą wprowadziła uczestników p. Tamara. Następnie weszliśmy w tematykę społeczną rozważając korzyści, wyzwania i codzienność wolontariatu w okolicy. Kolejnym punktem programu było spotkanie z prawnikiem, który nakreślił istotne aspekty społeczno-prawne dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Był też czas na zadawanie pytań szczegółowych. O stopy naszych uczestników zadbał p. Rafał, fizjoterapeuta, który przeprowadził komputerowe badanie stóp i chodu. Poniżej fotorelacja.

 

 

WARSZAWA NASZYM CENTRUM SZKOLENIOWO-REKREACYJNYM

W dniach 19-20 listopada 2018r. gościliśmy w warszawskim ośrodku konferencyjnym Centrum Okopowa – Caritas Polska. Głównym celem zjazdu było grupowe szkolenie z zakresu obsługi smartfonów, zapoznanie się z wieloma pomocnymi aplikacjami oraz zindywidualizowane wsparcie. Na zakończenie pierwszego dnia intensywnych szkoleń, przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. A relaks był głęboki, dosłownie i w przenośni. Rozpoczął się warsztat z technik relaksacyjno – oddechowych. Nauka głębokiego, spokojnego oddechu połączona ze świadomością pracy przepony i całego ciała, to był pierwszy krok do lepszego zdrowia i funkcjonowania. Polepszeniu warunków zdrowotnych naszych uczestników służyły też indywidualne spotkania z fizjoterapeutą, podczas których otrzymali oni masaż i specjalistyczne poradnictwo.

Poniżej garść fotowspomnień.

 

 

GOŚCINNA BYDGOSZCZ

Trzecie wyjazdowe spotkanie w ramach projektu miało miejsce w Bydgoszczy i trwało od 3 do 6 września tego roku. Grupa szesnastu uczestników zakwaterowana była w hotelu Homer. Na miejscu odbywały się diagnozy społeczne i psychologiczne oraz zajęcia z obsługi smartfonów.

Uczestnicy integrowali się także podczas zwiedzania miasta, czyli wspólnego spaceru po bydgoskiej Starówce. Kolejną okazją do integracji był grill oraz małe szaleństwo na parkiecie podczas wieczorka tanecznego.

Poniżej wspomnień czar.

 

 

Drugi zjazd w Krzyżewie

W dniach 27 – 30 sierpień kolejna grupa uczestników projektu gościła w podlaskim ośrodku W Krzyżewie. Podczas zjazdu z 19 uczestnikami przeprowadzono diagnozę psychologiczną i środowiskową pomocną do określenia jak najlepszej formy wsparcia podopiecznych projektu. Przeprowadzono szkolenie w zakresie obsługi Iphone’ów. Był też czas na integrację i relaks. Ładna pogoda sprzyjała spacerom wśród kukurydzy, a relaksowi dostęp do groty solnej czy kąpieli perełkowej i możliwość jazdy konnej w pobliskiej stadninie. Pod koniec zjazdu grupa mocno roztańczyła się, czego garść wspomnień widać poniżej.

 

 

PIERWSZY ZJAZD W KRZYŻEWIE

 

Pierwsi uczestnicy projektu są już po szkoleniu wyjazdowym, które odbyło się w dniach 20 – 24 sierpień 2018 r. w urokliwym Centrum Turystyki i Rehabilitacji Krzyżewo. W zjeździe uczestniczyło 19 osób niewidomych i słabowidzących z terenu Mazowsza, z którymi przeprowadzono diagnozę środowiskową oraz psychologiczną. Podczas zjazdu odbyło się grupowe szkolenie z nowoczesnych technik komputerowych, a osobom zainteresowanym udzielono indywidualnego wsparcia z tychże technik. Był też czas na relaks i integrację. Uczestnicy mieli do wyboru jazdę konną, masaż oraz grotę solną. Była też chwila na taniec. Poniżej prezentujemy fotorelację ze szkolenia.