Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Nowości w przyszłym wydaniu systemu Windows 10 dla osób niewidomych - Mateusz Bobruś

Uniwersalne projektowanie zaczyna być coraz bardziej dostrzegane wśród producentów różnego rodzaju oprogramowania i sprzętu. Firma Apple wprowadziła na rynek w 2009 roku czytnik ekranu VoiceOver dla telefonów iPhone, tabletów iPad oraz odtwarzaczy iPad. Z kolei firma Samsung wprowadziła na rynek modele telewizorów z systemem Tizen.

Obydwa wyżej wymienione rozwiązania posiadają syntezę mowy w języku polskim. Idea uniwersalnego projektowania jest bardzo dobra, ponieważ osoby niewidome mogą kupować niektóre rzeczy w taki sposób, w jaki robi to przeciętny użytkownik widzący – po prostu jedzie do najbliższego salonu ze sprzętem RTV i kupuje produkt, który go interesuje, a to wszystko bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Firma Microsoft również wyszła na przeciw potrzebom osób niewidomych i stale ulepsza swój czytnik ekranu Narrator.

Jakie nowe funkcje czekają nas w najnowszej kompilacji systemu Windows 10? O tym w poniższym akapicie.

Wsparcie dla monitorów brajlowskich

Narrator będzie wspierał ponad trzydzieści monitorów brajlowskich. Dodatkowo użytkownik będzie miał możliwość przełączania się pomiędzy różnymi tablicami brajlowskimi spośród dostępnych czterdziestu, w przypadku odczytu tekstów w różnych językach.

Instalacja systemu Windows przy pomocy pełnego udźwiękowienia

W najnowszej kompilacji systemu Windows producent zapewni możliwość pełnego wsparcia czytnika ekranu dla środowiska instalacyjnego WinPE, lub środowiska naprawy WinRE. Nie trzeba będzie już korzystać z programów napisanych przez osoby trzecie. Wprawdzie można zainstalować Windows, używając chociażby środowiska Talking Windows Preinstallation Environment, jednak to rozwiązanie zostało napisane dla systemów 32-bitowych. Gdy będziemy chcieli zainstalować system 64-bitowy, otrzymamy komunikat, że ta wersja systemu nie jest zgodna z systemem win32.

Nowe głosy syntezatora mowy dla różnych języków

Oprócz głosu Paulina, który był dostępny dla systemu Windows 8.1, producent planuje zaimplementować nowe głosy. Z moich testów przeprowadzonych na telefonie z Windows 10 Mobile wynika, że najprawdopodobniej będzie to głos Adam.

Lepsze wsparcie dla odczytu tekstów przez syntezator

Narrator będzie posiadał możliwość przełączania się pomiędzy różnymi językami syntezatora, jeśli na przykład na stronie internetowej będą teksty po angielsku i po polsku. Ponadto, jeśli czytnik będzie włączony, to będzie zmniejszana głośność dla różnych aplikacji. Lepszy odczyt formatowania.

Narrator w Windows 10 Creators Update będzie mógł odczytywać takie zmiany formatowania, jak na przykład kolor tła.

Rozwiązano problem z nieprawidłowym wpisywaniem litery „ł” przy użyciu kombinacji Control-Alt-l

Z niepotwierdzonych informacji, które udało mi się uzyskać od jednego z użytkowników portalu tyflopodcast.net, wynika, że w końcu Microsoft rozwiązał problem z nieprawidłowym wpisywaniem litery „Ł” przy użyciu kombinacji Control-Alt-L w układzie klawiatury Polski programisty.

Podsumowanie

Jeśli informacje, które nie zostały obecnie potwierdzone, okażą się prawdziwe, to na rynku będziemy mieli całkiem niezłego konkurenta, jeśli chodzi o dostępność, jakim będzie niewątpliwie Windows 10 znany pod nazwą kodową: Creators Update. Premiera wydania najnowszej kompilacji planowana jest w kwietniu 2017 roku.

Mateusz Bobruś

Źródło: publikacja własna; http://www.dobreprogramy.pl/Windows-10-Creators-Update-to-uklon-w-strone-osob-niepelnosprawnych,News,77761.html

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2016 - INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.