Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Wyższy próg przy świadczeniu uzupełniającym, waloryzacja rent - Krzysztof Wiśniewski

W ubiegłym roku na łamach Tyfloserwisu zamieściłem tekst szczegółowo omawiający świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Warto przypomnieć, że ustawa z dnia 31 lipca 2019 roku o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz.U. z 2019 r., poz. 1622) wprowadziła zasadę, zgodnie z którą łączna kwota świadczenia uzupełniającego i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1700 złotych. Do wspomnianego limitu wlicza się rentę socjalną oraz rentę z tytułu niezdolności do pracy.

W 2021 roku próg uprawniający do świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji zostanie podwyższony do wysokości 1750 złotych. Jest to związane z planowaną przez rząd waloryzacją rent i emerytur, która wejdzie w życie 1 marca tego roku.

Na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto projekt ustawy, który zakłada podwyższenie najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty socjalnej z 1200 do 1250 złotych brutto. Zatem mimo pandemii zasada kwotowego podwyższania najniższych świadczeń rentowych zostanie zachowana.

Jednocześnie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaproponowało, aby w związku z opisaną waloryzacją w tym samym projekcie ustawy zapisane zostało także podwyższenie do 1750 złotych kryterium przy świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Dzięki takiemu zapisowi żadna osoba niepełnosprawna nie utraci praw do tego świadczenia w związku z ustawowym wzrostem rent i emerytur i otrzyma je w całości.

Jak wynika z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do tej pory przyznano około 645 tysięcy świadczeń uzupełniających dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Mimo pandemii wypłacanie 500 złotych dla osób z niepełnosprawnościami nie jest zagrożone. W budżecie na 2021 rok przeznaczono na ten cel blisko 4,5 miliarda złotych.

Krzysztof Wiśniewski

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.