Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Wsparcie dla osób opiekujących się osobą niepełnosprawną z najbliższej rodziny (czerwiec 2016 r.) - Część 3

Należy następnie omówić zagadnienie, jak starać się o wyżej omówione świadczenia. Osoba uprawniona zarówno do świadczenia pielęgnacyjnego, jak i specjalnego zasiłku opiekuńczego składa wniosek w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania.

Należy pamiętać, że obecnie istnieje też możliwość złożenia wniosku drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnianego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej po ich uwierzytelnieniu bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

W przypadku specjalnego zasiłku opiekuńczego do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych dochodów.

Wzory wniosków oraz oświadczeń o wysokości osiąganych dochodów są dostępne w urzędach gminy lub miasta.

Istotna jest sprawa, kiedy powstaje i ustaje prawo do omawianych świadczeń. I tu występuje istotna różnica między omawianymi rodzajami wsparcia.

Otóż prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami; wyjątkiem jest sytuacja, kiedy orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby pozostającej pod opieką zostało wydane na czas określony. W takim przypadku prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Jeśli natomiast chodzi o specjalny zasiłek opiekuńczy, to sprawa wygląda nieco inaczej. Otóż świadczenie to jako świadczenie zależne od dochodu uprawnionego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego, chyba że termin ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności kończy się wcześniej. Dodajmy, że okres zasiłkowy to okres od dnia 1 listopada do dnia 31 października następnego roku kalendarzowego, na jaki ustala się prawo do świadczeń rodzinnych, w tym specjalnego zasiłku opiekuńczego.

W przypadku obu omawianych świadczeń jako zależnych od legitymowania się przez podopiecznego orzeczeniem o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności zastosowanie ma zasada, zgodnie z którą jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności. A zatem można uzyskać świadczenie nie tylko od momentu złożenia wniosku o omawiane świadczenia (co jest regułą przy postęowaniach w tych sprawach), ale od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Świadczenie pielęgnacyjne oraz specjalny zasiłek opiekuńczy wypłaca się nie później niż do ostatniego dnia miesiąca, za który przyznane zostało to świadczenie . Gdy wniosek zostanie złożony po 10 dniu miesiąca, omawiane świadczenia za dany miesiąc wypłaca się najpóźniej do ostatniego dnia następnego miesiąca.

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego na kolejny okres zasiłkowy są przyjmowane od dnia 1 września.

Jeśli wniosek wraz z dokumentami zostanie złożony do dnia 30 września, wypłata zasiłku opiekuńczego przysługującego za miesiąc listopad następuje do dnia 30 listopada. Jeśli wniosek wraz z dokumentami zostanie złożony w okresie od dnia 1 października do dnia 30 listopada, wypłata zasiłku przysługującego za miesiąc listopad następuje do dnia 31 grudnia..

Na koniec poruszyć wypada jeszcze jedno zagadnienie. Chodzi mianowicie o zbieg prawa do omawianych w niniejszym materiale świadczeń.

Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, kiedy kilka osób ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, z tytułu sprawowania opieki nad tą samą osobą lub tymi samymi osobami wymagającymi opieki, to przyznane zostaje tylko jedno z tych świadczeń osobie, która pierwsza złożyła wniosek.

Natomiast w przypadku zbiegu uprawnień w odniesieniu do jednej osoby do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, lub zasiłku dla opiekuna, przysługuje jedno z tych świadczeń wybrane przez osobę uprawnioną.

Podsumowanie:

Kilka podstawowych różnic pomiędzy świadczeniem pielęgnacyjnym a specjalnym zasiłkiem opiekuńczym:

1) podopieczny:

a) świadczenie pielęgnacyjne – opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym (jeśli niepełnosprawność powstała w dzieciństwie lub do ukończenia 25. roku życia w razie nauki w szkole lub szkole wyższej),

b) specjalny zasiłek opiekuńczy – opieka nad innym niż dziecko członkiem rodziny legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;

2) komu przysługuje:

a) świadczenie pielęgnacyjne – matka, lub ojciec, opiekun faktyczny, wyjątkowo inny bliski członek rodziny – rodzeństwo, dziadkowie,

b) specjalny zasiłek opiekuńczy – małżonek, inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny wobec osoby wymagającej opieki;

3) wysokość świadczenia:

a) świadczenie pielęgnacyjne – 1300 zł miesięcznie,

b) specjalny zasiłek opiekuńczy – 520 zł miesięcznie;

4) wysokość dochodów::

a) świadczenie pielęgnacyjne – przysługuje niezależnie od dochodu,

b) specjalny zasiłek opiekuńczy – zależny od dochodu osoby sprawującej opiekę i osoby wymagającej opieki;

5) okres, na jaki przysługuje:

a) świadczenie pielęgnacyjne – bezterminowo, nie dłużej jednak niż do czasu ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności osoby wymagającej opieki,

b) specjalny zasiłek opiekuńczy – nie dłużej niż na okres zasiłkowy, należy corocznie się o niego starać;

6) wywiad środowiskowy:

a) świadczenie pielęgnacyjne – fakultatywny, wyłącznie w razie wątpliwości co do okoliczności dotyczących sprawowania opieki,

b) specjalny zasiłek opiekuńczy – obligatoryjny.

Dominika Buchalska, adwokat

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2016 - INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.