Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Wsparcie dla osób opiekujących się osobą niepełnosprawną z najbliższej rodziny (czerwiec 2016 r.) - Część 1

W naszym kraju obowiązuje istotna dla omawianego zagadnienia ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. O świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2015 r. Poz. 114).

Ustawa ta wprowadziła świadczenie pielęgnacyjne, jako rodzaj wsparcia dla osób rezygnujących z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi.

Przez kolejne lata przepisy regulujące to świadczenie zmieniały się. W niniejszym materiale przedstawione zostaną zasady wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych wynikające z wyżej wskazanej ustawy w brzmieniu obecnie obowiązującym.

Obecnie ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje dwa rodzaje świadczeń:

1) świadczenie pielęgnacyjne,

2) specjalny zasiłek opiekuńczy.

Ad 1.

Świadczenie pielęgnacyjne to świadczenie przyznawane z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą wymagającą opieki, której niepełnosprawność powstała:

1) nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub

2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługiwać może także rolnikom, jeżeli jako opiekunowie zaprzestali prowadzenia gospodarstwa rolnego, a także małżonkom rolników lub domownikom w przypadku, kiedy zaprzestali prowadzenia gospodarstwa rolnego albo wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym.

przysługuje ono następującym osobom:

a) matce albo ojcu,

b) opiekunowi faktycznemu dziecka,

c) osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Jak widać jest to forma wsparcia zaprojektowana jako pomoc dla rodziców lub opiekunów dzieci niepełnosprawnych w sytuacji, gdy konieczność opieki nad nimi uniemożliwia wykonywanie aktywności zawodowej i zarabianie na utrzymanie rodziny.

Istnieją sytuacje, kiedy świadczenie pielęgnacyjne przysługiwać może innym niż rodzice lub opiekunowie faktyczni osobom. Chodzi o osoby, na których zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Chodzi tu np. O rodzeństwo, dziadków, wnuki itp.

Osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny względem osoby wymagającej opieki, a jednocześnie innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

a) rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich, są małoletni lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

b) nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu, są małoletnie lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

c) nie ma opiekunów faktycznych lub osób sprawujących pieczę zastępczą, lub legitymują się one orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

A zatem o świadczenie pielęgnacyjne mogą starać się np. brat lub siostra, dziadkowie, inni członkowie rodziny, jeśli osoba wymagająca opieki nie ma rodziców, nie są oni w stanie z powodu wieku lub niepełnosprawności w stopniu znacznym sprawować opieki, jeśli brak jest opiekuna faktycznego. Świadczenie to uprawnieni otrzymają, jeśli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą wymagającą opieki.

Pamiętać jednak trzeba, że w tym przypadku nie wystarczy, by podopieczny był niepełnosprawny (a niepełnosprawność powstała w wieku do 18. roku życia lub do 25. roku życia, jeśli podopieczny uczy się w szkole lub szkole wyższej), ale musi legitymować się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. A zatem opieka nad osobą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego tym podmiotom nie da.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości 1300,00 zł miesięcznie.

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego podlegać ma corocznej waloryzacji od dnia 1 stycznia każdego roku o wskaźnik waloryzacji, którym jest procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego na następny rok kalendarzowy jest każdorazowo ogłaszana w drodze obwieszczenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w terminie do dnia 15 listopada każdego roku.

Kwotę świadczenia pielęgnacyjnego przysługującą za niepełny miesiąc obniża się proporcjonalnie do liczby dni w miesiącu, za które przysługiwało to wsparcie.

w przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów faktycznych dziecka lub opiekunów prawnych dziecka do świadczenia pielęgnacyjnego (np. Występuje o nie zarówno rodzic, jak i opiekun faktyczny) świadczenia to wypłaca się temu z rodziców, opiekunów faktycznych dziecka lub opiekunów prawnych dziecka, który pierwszy złożył wniosek. Jeżeli dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców, świadczenie pielęgnacyjne wypłaca się temu z rodziców, pod którego opieką dziecko się znajduje.

Wskażmy jeszcze, że jeżeli w stosunku do osoby ubiegającej się lub pobierającej świadczenie pielęgnacyjne wystąpią wątpliwości dotyczące sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną, wójt burmistrz lub prezydent miasta oraz marszałek województwa mogą zwrócić się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2015 r. poz. 163, z późn. zm.53)), w celu weryfikacji tych wątpliwości.

Jeżeli osoba ubiegająca się lub pobierająca omawiane świadczenie uniemożliwi przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, świadczenie pielęgnacyjne nie zostanie przyznany.

Dominika Buchalska, adwokat

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2016 - INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.