Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Petros Psyllos: student informatyki nadzieją dla świata niewidomych - Oprac. Dorota Koprowska, Joanna Koprowska

Petros (Piotr) Psyllos to najmłodszy i najbardziej utalentowany polski wynalazca ostatnich lat. Młody wynalazca z greckimi korzeniami to obecnie student III roku informatyki na Politechnice Białostockiej. Za cel postawił sobie projektowanie wynalazków służących ludziom w codziennym życiu. Pomaga nimi głównie osobom niewidomym i słabowidzącym. Jego portfolio pęka w szwach od dotychczasowych osiągnięć oraz nagród krajowych i międzynarodowych.

Jest stypendystą programu Odkrywcy Diamentów prowadzonego przez Politechnikę Białostocką i firmy północno-wschodniej Polski.

Przygoda Petrosa ze środowiskiem osób niewidomych zaczęła się dwa lata temu, kiedy to nawiązał współpracę z Fundacją Audiodeskrypcji w Białymstoku. To właśnie wtedy młody student informatyki, który na co dzień interesuje się sztuczną inteligencją (sztuczne sieci neuronowe, algorytmy genetyczne), informatyką, elektroniką i inżynierią biomedyczną, postanowił wykorzystać swoją wiedzę, aby pomóc osobom z dysfunkcją wzroku. W swoich wywiadach młody białostoczanin wielokrotnie podkreśla, iż problem niewidzenia jest obecnie bardzo poważny, z roku na rok przybywa osób niewidomych i słabowidzących, a na rynku wciąż nie ma takich rozwiązań, które zaspokajałyby potrzeby tych osób.

Wszystko zaczęło się od rękawicy wspomagającej komunikację. Dziewiętnastoletni wówczas Petros stworzył urządzenie, które pomaga osobom niemówiącym porozumieć się. Sam nazywa to „gadającą rękawicą”. Specjalny syntezator mowy zamienia gesty na dźwięk. W ten sposób osoba, która nie może mówić, ma szansę na komunikację głosową. Projekt młodego wynalazcy dostał pierwszą nagrodę podczas brukselskich Światowych Targów Wynalazczości Badań Naukowych i Nowych Technik „Brussels Innova 2013”. Według konstruktora, rękawica była jednak zbyt duża, przez co niewygodna, dlatego na jej bazie zdecydował się stworzyć kolejny projekt.

Następny wynalazek, Neutrognet, który Petros opisuje mianem „wirtualnej kredy”, wygrał w 2015 roku ogólnopolski Konkurs Konstrukcji Studenckich oraz został dodatkowo wyróżniony nagrodą od Plus Business Incubator. Jest to nakładany na palec sygnet, który rozpoznaje wykonywane w powietrzu gesty. Zainstalowany w nim specjalny system rozpoznaje wówczas litery oraz alfabet Braille’a. Nie wyjmując telefonu z kieszeni, niewidomy może w ten sposób korzystać z wielu funkcji multimedialnych smartfonów, np. napisać SMS-a, skontaktować się z bliskimi telefonicznie czy w sytuacjach krytycznych wezwać pomoc. Sam sygnet nie ma wyświetlacza, lecz informację głosową. Neutrognet jest jednym z niewielu polskich studenckich wynalazków, które ma szansę na wykorzystanie. Aby tak się stało, urządzenie to musi przejść jeszcze testy wśród osób niewidomych, którzy ocenią jego funkcjonalność. Doświadczenia osób testujących ten produkt pozwolą go ulepszyć, a następnie wprowadzić na rynek.

Kolejnym i najbardziej obiecującym dla osób niewidomych wynalazkiem jest MATIA, czyli sztuczne oko. Potencjał tego innowacyjnego rozwiązania jest ogromny. Sama „matia” po grecku znaczy: oko. MATIA jest małą skrzyneczką, którą osoby niewidome i słabowidzące mogą zawiesić na szyi lub przyczepić do koszuli. Łączy się ono przez Bluetooth z umieszczonym w kieszeni smartfonem. Zadaniem wynalazku jest opisywanie świata przy pomocy słów, muzyki i bodźców dotykowych. Zbudowany jest z 14 sensorów, co pozwala na orientację niewidomego w otoczeniu, rozpoznawanie przedmiotów i przeszkód, czytanie tekstów, wykrywanie obiektów i sytuacji stwarzających zagrożenie, obsługiwanie telefonu w miejscach publicznych i wzywanie pomocy. Wynalazek studenta Politechniki Białostockiej zdobył już nagrodę francuskiego Ministerstwa Spraw Społecznych i Zdrowia oraz złoty medal 115. Targów Wynalazczości Concours Lepine w Paryżu, Międzynarodowych Targów Wynalazczości i Innowacji INPEX w Pensylwanii (USA) oraz Chińskiego Stowarzyszenia Innowacji.

Młody wynalazca podkreśla, iż wszystkie urządzenia, które tworzy, są efektem dogłębnego poznania problemów, z którymi zmagają się na co dzień osoby niepełnosprawne. Stara się, by wszystkie układy, które projektuje, były jak najprzyjemniejsze w obsłudze, jak również codziennym, nieuciążliwym towarzyszem człowieka, upraszczającym jego życie. W praktyce niejednokrotnie wymaga to od niego ogromnego zaangażowania w odnalezieniu właściwej odpowiedzi.

Młody białostoczanin, mimo iż o jego innowacyjne projekty biją się międzynarodowe korporacje, obecnie całą uwagę skupia na ulepszaniu swoich wynalazków. Dwudziestodwulatek odbył już kilkanaście rozmów z funduszami lub pojedynczymi osobami zainteresowanymi udziałem w rozwijaniu i sprzedaży MATII. Żadnej oferty jednak nie przyjął – odstraszyły go długoterminowe umowy i niekorzystne proporcje udziałowe. Problemem jest to, że rynek wciąż jest niezbadany i trudny, przez co inwestorzy z jednej strony chcą mieć swój wkład, a z drugiej – dostrzegają ryzyka. Opracowanie konkretnego modelu biznesowego dla MATII jest jednym z głównych celów studenta białostockiej politechniki. Przed Petrosem Psyllosem więc nie lada wyzwanie.

Petros Psyllos zgodził się na wywiad z nami. Rozmowa z utalentowanym studentem w części II.

Petros Psyllos, urodził się w 1994 roku, w Grecji, na wyspie Chios, student informatyki na Politechnice Białostockiej, jeden z najzdolniejszych polskich młodych wynalazców, zdobył ponad 16 nagród głównych w konkursach krajowych i międzynarodowych. Wśród innych najważniejszych osiągnięć można wymienić: Złoty medal INPEX, Pittsburg, USA (2016); Golden Star Award, INPEX (2016); Złoty medal 115. Światowych Targów Wynalazczości Concours Lépine w Paryżu (2016); Złoty medal i nagroda główna francuskiego Ministerstwa Spraw Społecznych i Zdrowia (2016); Złoty medal na Międzynarodowych Targach Badań Naukowych i Innowacji Brussels-Innova w Brukseli (2013).

Opracowanie: Dorota Koprowska, Joanna Koprowska

Źródło: www.psyllos.pl

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2016 - INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.