Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Miłośnik gór i zagadek - Izabela Galicka

Jego powieści kryminalne zyskują coraz większą popularność, a sam autor zaczyna się coraz bardziej liczyć w literackim świecie. Przed utratą wzroku wielką pasją Tomasza Wandzla były góry i wspinaczka, teraz, jak sam mówi: „Pisanie to pasja i lekarstwo na nudę”. Nie uważa się za zawodowego pisarza, ale przyznaje, że pisanie stało się swego rodzaju uzależnieniem. Wydał już kilka powieści, inne dopiero układają się w głowie.

Autor urodził się w Głuchołazach w 1975 roku, od kilkunastu lat mieszka z żoną i dwoma synami na Pomorzu, w miejscowości Prabuty. Pracował przez pewien czas w Sopocie, a dziś, jak to sam określa, jest „kurem domowym”, bo między pracą a pisaniem chętnie zajmuje się domem.

Przestał widzieć w wieku 23 lat, ale traktuje to zupełnie naturalnie, brak wzroku porównuje nawet do łysiny! Dużą popularność zdobywa jego powieść „Córka zakonnika”, której tytuł jest dość mylący, bo nie jest to w żadnym razie powieść historyczna. Uwagę w niej natomiast zwraca zabawna kreacja policjanta i policjantki prowadzących śledztwo oraz ciekawa, wciągająca czytelnika akcja.

Tomasz Wandzel jest człowiekiem aktywnym. Wspiera liczne inicjatywy społeczne i kulturalne na rzecz osób niewidomych. Brał udział w teleturnieju „Familiada”, będąc w drużynie osób z dysfunkcją wzroku. Odcinek ten przeszedł do historii polskiej telewizji. Pisarz w ogóle stara się być samodzielny i niezależny, radzić sobie z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą codzienność. Zawodowo zajmuje się administrowaniem sklepami internetowymi.

Inspirację czerpie zewsząd. Na przykład powieść „Hycel” powstała dlatego, że usłyszał informację o napadzie na strażnika granicznego i jego psa. W ogóle lubi zwierzęta i lubi o nich pisać – miał nawet psa przewodnika. Autor doświadczył również stanu „niemocy twórczej” – przyszła ona po napisaniu pierwszej powieści.

Jego utwory są bardzo zróżnicowane. W powieści „Grzeczna dziewczynka” dokonuje dogłębnej analizy psychiki kobiecej. Sam pisarz żartuje, że w Sopocie pracował w dużym zespole kobiecym, co dało mu większą wiedzę o płci przeciwnej niż 20 lat małżeństwa.

Warte uwagi są także tomiki jego opowiadań „Żółty długopis” i „Czyste zło”. Słuchał dużo audiobooków i ciągle jeździł pociągami. To właśnie zasłyszane dialogi, fragmenty ludzkich rozmów i opowieści stawały się materiałem do jego utworów. Natomiast inspiracją powieści „Dom w chmurach” był konkurs, w którym wyznaczono dwa warunki: powieść współczesna i Góry Sowie – a to miejsce pisarz niezwykle lubił i dobrze znał. Za wcześniejsze opowiadania otrzymał dwie nagrody na konkursach literackich. Aby wydać pierwszą książkę, Tomasz Wandzel założył z żoną wydawnictwo, jednak nadal swoją twórczość traktuje raczej hobbystycznie.

Najnowsza, wydana w lutym 2020, powieść Tomasza Wandzla to „Chłopiec z Kresów”, warto po nią sięgnąć, by samemu wyrobić sobie zdanie na temat twórczości pisarza.

Izabela Galicka

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.