Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Miej cierpliwość

Wiemy dobrze z własnego doświadczenia, że nie zawsze plany i zamierzenia dają się łatwo realizować, nie od razu można osiągnąć wyznaczony cel. Potrzebna jest cierpliwość. Nieodzowna jest ona szczególnie tym, którzy niosą pomoc innym osobom oraz tym, którzy tej pomocy oczekują.

Na pewno mamy wiele okazji do ćwiczenia cierpliwości w codziennym życiu. ćwiczymy ją, gdy dokładnie centymetr po centymetrze poznajemy nowe otoczenie, gdy wielokrotnie powtarzamy te same czynności, by je poprawnie wykonać, gdy codziennie pokonujemy różnorodne bariery i gdy z trudem szukamy drogi. Wykorzystajmy te doświadczenia w działalności społecznej. Tu nic nie osiągniemy bez cierpliwości, wytrwałości, konsekwentnego dążenia do celu. Niech nas nie zraża konieczność wyjaśniania rzeczy oczywistych. Nie może nas zrażać brak zrozumienia, niekiedy niechęć, konieczność zwalczania utrwalonych, negatywnych poglądów na nasz temat i brak u decydentów właściwej wiedzy.

Dla osób chcących udzielać pomocy mamy kilka rad:

  1. Nie okazuj zniecierpliwienia, gdy ktoś dłużej niż Ty wykonuje jakąś czynność.
  2. Doceń samodzielność drugiej osoby nawet wtedy, gdy robi coś gorzej od Ciebie.
  3. Znajdź czas, by uważnie wysłuchać kogoś, kto ma problem, a będzie to dla niego wielką pomocą.
  4. Okazuj cierpliwość zwłaszcza, gdy zdaje Ci się, że masz wszystkiego i wszystkich dość.

Opanowaniem i spokojem każdy z nas może obdarowywać innych. Wszak wiadomo od zawsze, że lepiej dawać niż brać.

To uczucie znają dobrze nasi społecznicy. Wiemy, że niewidomi i słabowidzący potrzebują naszego społecznikowskiego zaangażowania. Pomagajmy więc innym i czerpmy z tego zadowolenie. Jest to ważne, gdyż najczęściej nie możemy udzielić materialnej pomocy.

Agata Teresińska

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników