Treść strony

 

ŚCIEŻKA ZWIEDZANIA DLA NIEWIDOMYCH I NIEDOWIDZĄCYCH W MUZEUM ŚLĄSKIM

Muzeum Śląskie przygotowało ciekawą propozycję dla osób z dysfunkcją wzroku, o czym informuje na swej stronie internetowej:

„Sztuka przez dotyk” – udostępnienie zbiorów galerii malarstwa polskiego XIX-XX w. osobom niewidomym i niedowidzącym w formie stałej trasy zwiedzania jest dostępna w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1. Pozwala poznać sztuki wizualne, szczególnie malarstwo, a także samą instytucję muzeum dorosłym zwiedzającym indywidualnie. Nowy budynek pozbawiony jest barier architektonicznych i wyposażony w liczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Ścieżki zwiedzania dla niewidomych i niedowidzących umożliwiają dotknięcie tyflografiki (reliefu z trójwymiarowo przetworzoną reprodukcją wybranych obrazów).

Reliefy są zaopatrzone w opisy (audiodeskrypcje) w alfabecie Braille’a lub czarnodrukowe – do odczytania przez osobę towarzyszącą. W skład ścieżki wchodzą:

Galeria sztuki polskiej 1800-1945 – 9 reliefów.

Galeria sztuki polskiej po 1945 roku – 4 reliefy.

W nowej siedzibie ścieżkę poszerzono o wystawę Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów.

Aranżacja wystawy jest bogata w makiety, repliki i elementy scenograficzne odtwarzające wygląd i klimat miejsc opisywanych przez tok zwiedzania. Wszystkie są dostępne do oglądania dotykowego. Dodatkową pomocą jest oferta oprowadzania audiodeskrypcyjnego, z której mogą skorzystać osoby niewidome oraz bogata oprawa dźwiękowa – tło dźwiękowe zmieniające się w każdej z sekwencji wystawy, oddające jej klimat i charakter. Informacje prezentowane w multimediach mają też wersję mówioną – można ich posłuchać w mowie śląskiej.

Więcej informacji:

Dział Edukacji, nr tel. 032 77 99 316, 032 77 99 319,

edukacja@muzeumslaskie.pl

Muzeum Śląskie

40-205 Katowice

ul. T. Dobrowolskiego 1

Godziny otwarcia

poniedziałek: nieczynne

wtorek – niedziela:: 10.00 – 20.00

We wtorki wstęp wolny.

Źródło: www.muzeumslaskie.pl

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2016 - INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.