Treść strony

 

Obniżenie wieku emerytalnego od dnia 1 października 2017 r. - Dominika Buchalska

W dniu 16 listopada 2016 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została 2 grudnia przyjęta także przez Senat, a 19 grudnia 2016 r. podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i oczekuje na publikację w dzienniku ustaw.

Jest to bardzo istotna ustawa dla bardzo wielu Polaków, ponieważ na podstawie jej przepisów ponownie zostaje obniżony powszechny wiek emerytalny.

Przedstawmy sprawę po kolei.

Otóż od dnia 1 stycznia 2013 r. zaczęły obowiązywać przepisy, które podniosły wiek emerytalny, ustalając go jednolicie na 67 lat. Ten podwyższony wiek emerytalny był jednakowy dla kobiet i dla mężczyzn, odstąpiono więc od zasady zróżnicowania powszechnego wieku emerytalnego.

Wyżej wskazane zmiany objęły co do zasady mężczyzn urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. oraz kobiety urodzone od dnia 1 stycznia 1953 r.

Oczywiście, w dniu 1 stycznia 2013 r. nie nastąpiła natychmiastowa zmiana wieku emerytalnego, rozpoczął się okres przejściowy, w czasie trwania którego wiek emerytalny zarówno kobiet, jak i mężczyzn był podnoszony stopniowo. Przyjęty wiek emerytalny w stosunku do kobiet miał obowiązywać docelowo od 2040 r. Osiągnięcie wieku 67 lat jako obowiązującego dla mężczyzn przewidziano od roku 2020.

Przyjęta przez Sejm 16 listopada 2016 r. ustawa o zmianie ustawy

o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw przywraca wiek emerytalny powszechnie obowiązujący przed

1 stycznia 2013 r., tj. 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Uwaga!

Wyżej opisane przepisy mają wejść w życie z dniem 1 października 2017 r.,

a zatem od tego dnia wiek emerytalny zostanie w praktyce obniżony.

Osoby, które ukończyły wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn w okresie od 1 stycznia 2013 r. do dnia 30 września 2017 r., a które nie przeszły jeszcze na emeryturę (z powodu osiągnięcia obowiązującego obecnie wyższego wieku emerytalnego) oraz spełniają inne przesłanki ustawowe do otrzymania emerytury, z dniem wejścia w życie omawianych przepisów, to jest z dniem 1 października 2017 r., mogą przejść na emeryturę. Niestety, nie będzie to możliwe wcześniej, mimo że ustawa jest już uchwalona.

Dominika Buchalska, adwokat

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2016 - INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.