Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Nowa wersja programu ABBYY FineReader 14 - Mateusz Bobruś

Firma ABBYY, która na rynku tyfloinformatycznym, w tym również i w Polsce, znana jest przede wszystkim z programu ABBYY FineReader, który na co dzień używany jest przez osoby niewidome do skanowania książek, opublikowała 26 stycznia 2017 roku najnowszą wersję programu oznaczoną numerem 14. Producent w tej wersji położył większy nacisk na współpracę z plikami PDF, dzięki wbudowanemu edytorowi PDF, a także na dokładniejsze rozpoznawanie elementów formatowania. Najważniejsze nowości zostały opisane poniżej.

Edytor PDF

Za pomocą edytora PDF użytkownik może tworzyć pliki PDF z dokumentów Microsoft Word, arkuszy kalkulacyjnych Microsoft Excel i prezentacji Microsoft PowerPoint. Edytor pozwala nie tylko na tworzenie plików PDF z jednego dokumentu, ale także na łączenie wielu dokumentów w jeden plik. Za jego pomocą można również dodawać adnotacje , komentować, wypełniać formularze i usuwać treść tekstową.

Edytor OCR

Oprócz edytora PDF, producent wyposażył program w edytor OCR. Edytor OCR nie różni się niczym od swojego poprzednika. Możemy dzięki niemu skanować i rozpoznawać pliki obrazów ze skanera, z komputera i zdjęcia zeskanowane przy pomocy aparatu fotograficznego wbudowanego w naszego smartfona, jak również zapisywać wyniki naszej pracy w różnych formatach, takich jak: DOC, DOCX, XLS, XLSX, PPT, PPTX, RTF, PDF, HTML, EPUB i FB2.

Porównywanie dokumentów

Za pomocą programu ABBYY Compare Documents możemy porównywać dokumenty zeskanowane i pliki PDF w celu szybkiego znalezienia błędów w różnych wersjach tego samego dokumentu. Program ABBYY Compare Documents obsługuje pliki PDF i pliki obrazu, takie jak GIF, TIF, JPG itp. Raport różnic wykrytych w dokumencie możemy zapisywać do pliku PDF lub do dokumentu Microsoft Word w celu późniejszej analizy.

Nowe języki rozpoznawania

W wersji 14 program ABBYY FineReader potrafi rozpoznawać transkrypcję fonetyczną dla języka angielskiego, a także proste, jednowierszowe formuły matematyczne.

Licencjonowanie

W poniższym akapicie spróbuję poświęcić nieco więcej uwagi kwestiom związanym z licencjonowaniem.

Trzy wersje programu

Program ABBYY FineReader 14 dostępny jest w trzech wersjach: Standard, Corporate i Enterprise. Dla użytkowników domowych dostępna jest wersja Standard, znana dawniej jako wersja Professional. Nie znajdziemy w niej zarówno programu ABBYY Compare Documents, jak i programu ABBYY Hot Folder, służącego do planowania rozpoznawania w określonym czasie.

Wersja Corporate

Wersja Corporate jest zdecydowanie bogatsza od wersji Standard. Oprócz samego programu FineReader, dostępne są także programy Hot Folder i Compare Documents. Wersja Corporate jest przeznaczona dla małych i średnich biur. Poza funkcjami wymienionymi powyżej, istnieją również pewne ograniczenia związane z automatycznym przetwarzaniem obrazów. Program ABBYY Hot Folder może maksymalnie przetworzyć w ciągu miesiąca (30 dni od daty przetworzenia pierwszej strony) do 5000 stron, a podczas przetwarzania będą wykorzystywane tylko dwa rdzenie (jeżeli mamy ich zainstalowanych więcej). Po upływie 30 dni, liczba stron jest przywracana do wartości domyślnej. Powyższe ograniczenie nie odnosi się do programu ABBYY FineReader.

Wersja Enterprise

Wersja Enterprise jest przeznaczona do użytku w dużych przedsiębiorstwach. W tej wersji także dostępne są programy, które są dostępne w wersji Corporate, a ponadto program ABBYY Hot Folder może maksymalnie w ciągu miesiąca przetworzyć do 10000 stron, a do przetwarzania będą używane cztery rdzenie.

Nowy instalator, który jest bardziej uniwersalny

W nowej wersji ABBYY FineReader został nieco przebudowany instalator. Nie trzeba już, jak to miało miejsce w poprzednich wersjach, pobierać dwóch oddzielnych instalatorów dla poszczególnych wersji. Wystarczy, że pobierzemy jeden instalator, a program wykryje wersję produktu, która jest zgodna z naszym numerem seryjnym.

Pobieranie wersji próbnej

Wersję próbną programu ABBYY FineReader 14 można pobrać, klikając w poniższy odnośnik:

http://fr7.abbyy.com/fr14/ABBYY_FineReader_14.exe

Wersja demo pozwala na zapisanie maksymalnie 100 stron, przy czym można zapisywać trzy strony jednocześnie. Okres testowy upływa z chwilą zapisu 100 stron, lub po upływie 30 dni. Wersja demo posiada wszystkie funkcje programu ABBYY FineReader 14 Corporate.

Ceny na rynku polskim

ABBYY FineReader 14 Standard – cena netto: 722.76 PLN

ABBYY FineReader 14 Standard Upgrade – cena netto: 470.73 PLN

ABBYY FineReader 14 Corporate (licencja przypisana do urządzenia) – cena netto: 1096.75 PLN

ABBYY FineReader 14 Corporate Upgrade – (licencja przypisana do urządzenia) – cena netto: 722.76 PLN

Rozbudowa z wersji Standard (licencja przypisana do urządzenia) – cena netto: 771.54 PLN

Corporate (licencja jednoczesnego dostępu) – cena netto: 2102.40 PLN

Enterprise – cena netto: 1869.11 PLN

ABBYY FineReader 14 Enterprise Upgrade – cena netto: 470.73 PLN

Opracowanie: Mateusz Bobruś

Źródło: publikacja własna, informacje producenta

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2016 - INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.