Treść strony

 

Cyfrowo wykluczeni

Dnia 20 kwietnia 2016 roku w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja „Cyfrowo wykluczeni”, poświęcona zagadnieniom dostępności stron internetowych w Polsce dla osób niepełnosprawnych.

Jej organizatorami byli: częstochowska Fundacja Widzialni oraz Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce. W konferencji wzięło udział około 200 osób, będących przedstawicielami środowiska osób niepełnosprawnych w Polsce.

O godz. 10.00 przywitali gości: Minister Anna Streżyńska z Ministerstwa Cyfryzacji, Artur Marcinkowski z Fundacji Widzialni oraz Włodzimierz Marciński – Lider Cyfryzacji. Następnie odbyła się prezentacja Raportu Dostępności 2016. Nie jest on zbyt optymistyczny, zbyt wolno dostosowujemy nasze strony internetowe do standardów WCAG 2.0 obowiązujących w Europie. Najwyższą punktację, jeśli chodzi o dostępność dla niepełnosprawnych, uzyskały: Ministerstwo Rolnictwa, Ministerstwo Rozwoju i PFRON. Uczestnicy konferencji otrzymali Raport w formie papierowej oraz tekst Manifestu na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce, podpisanego 14 maja 2015 roku, a postulującego rozwój kompetencji cyfrowych we wszystkich dziedzinach życia społecznego i gospodarczego.

Około godziny 11.00 Włodzimierz Marciński wygłosił krótką prelekcję na temat umiejętności cyfrowych dla wszystkich – o konieczności szerokiej dostępności do cyfryzacji w naszym kraju.

O godz.11.05 miało miejsce rozstrzygnięcie VII edycji konkursu „Strona Internetowa bez Barier”, organizowanego przez Fundację Widzialni oraz Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce w dwóch kategoriach: organizacji publicznych i niepublicznych (firmy, osoby prywatne).

Następna część konferencji dotyczyła dostępności w Unii Europejskiej. Obejrzeliśmy krótkie wystąpienie wideo Kamili Kloc i wysłuchaliśmy dłuższej przemowy Moniki Szczygielskiej z Fundacji Widzialni na temat rozwoju i perspektyw cyfryzacji na tym obszarze.

Po przerwie kawowej około godziny 12.00 odbył się panel dyskusyjny – Dostępność w biznesie. Wzięli w nim udział przedstawiciele: Ministerstwa Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Związku Banków Polskich, Orange Polska, UPC Polska i Soflab Technology. Przedstawiali oni wprowadzone przez siebie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, zwłaszcza niewidomych. Na koniec konferencji rozgorzała dyskusja na temat przydatności tych rozwiązań, przedstawiciele środowiska osób niepełnosprawnych utrzymywali, że istniejące rozwiązania nie są do końca kompatybilne z realnymi potrzebami. Dyskusja przedłużyła czas konferencji o pół godziny, pożegnano uczestników dopiero o 13.30.

Mimo iż trudno było osiągnąć consensus, walorem tej konferencji było na pewno przybliżenie (w słowach i w liczbach) istotnego tematu dostosowania serwerów i stron internetowych do potrzeb i oczekiwań coraz bardziej powiększającej się grupy niepełnosprawnych użytkowników.

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2016 - INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.