Treść strony
Zasady dorabiania do świadczeń rentowych i emerytury. Renta rodzinna, część VI (sierpień 2015 r.)
Renta rodzinna
Renta ta przysługuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych.
Świadczenie to mogą otrzymać następujące osoby:
- dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
- przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
- małżonek (wdowa i wdowiec);
- rodzice, ojczym, macocha, osoby przysposabiające.
Warunkiem otrzymania tej renty przez wyżej wskazane osoby uprawnione jest to, żeby zmarły albo miał już ustalone prawo do renty lub emerytury, albo podlegał ubezpieczeniu społecznemu w chwili śmierci przez czas wystarczający do nabycia praw rentowych.
Analizując, czy spełniamy warunki do otrzymania tej renty, należy pamiętać, że osoby, które stały się całkowicie niezdolne do pracy lub całkowicie niezdolne do pracy i do samodzielnej egzystencji w dzieciństwie, czyli do ukończenia 16. roku życia albo w czasie nauki w szkole lub szkole wyższej (nie później niż do ukończenia 25. roku życia) i są nimi nadal w życiu dorosłym, nabywają prawo do renty rodzinnej po śmierci rodzica bez względu na swój wiek.
Zasady dorabiania do tej renty są takie same jak w przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy.
Przypomnieć należy, że świadczenie to łączyć można z rentą socjalną (dokładne reguły łączenia tych świadczeń zawarte są w materiale mówiącym o rencie socjalnej).
Inna jest (w porównaniu z rentą z tytułu niezdolności do pracy) kwota maksymalnego zmniejszenia. Każdorazowo można sprawdzić jej wysokość na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto jeszcze zatrzymać się nad sytuacją, gdy do renty rodzinnej uprawnionych jest kilka osób. Tu również nie zmieniają się zasady dorabiania do tego świadczenia i łączenia go z innymi świadczeniami. Pamiętać należy jedynie, że jeśli jedna z osób uprawnionych do renty rodzinnej osiąga przychód powodujący zmniejszenie lub zawieszenie renty rodzinnej, zmniejszeniu lub zawieszeniu ulega jedynie część jej przypadająca, części przypadające pozostałym uprawnionym nie ulegają zmianie (renta pozostałych osób uprawnionych nie będzie automatycznie zmniejszona ani zawieszona, ale również części przypadające pozostałym nie zostaną powiększone).
Dominika Buchalska, adwokat
Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników
Artykuł publikowany w ramach projektu TYFLOSERWIS - INTERNETOWY
SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY dofinansowany ze środków Państwowego
Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Dodano: 30-11-2015 13:36:10