Treść strony

 

Pomoc PFRON w związku z epidemią koronawirusa

Ruszył nabór wniosków w ramach nowego programu pomocowego – czytamy na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest to „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. Modułu III tego programu zakłada dofinansowanie kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych w czasie epidemii wirusa SARS-CoV-2. Aplikacje można składać online przez System Obsługi Wsparcia – sow.pfron.org.pl.

 

Moduł III adresowany jest do osób, które z powodu zawieszenia działalności placówek zajmujących się rehabilitacją zawodową i społeczną utraciły możliwość korzystania z prowadzonych przez nie zajęć. Z programu skorzystać więc mogą: niepełnosprawni podopieczni środowiskowych domów samopomocy, dziennych domów pomocy społecznej, pełnoletni uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz pełnoletni wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodków wychowawczych.

Wsparcie polega na przekazywaniu miesięcznego świadczenia w stałej wysokości 500 zł przez okres 3 miesięcy, licząc od marca 2020. Aby je otrzymać, należy wypełnić wniosek i wskazać konkretny ośrodek, którego działalność została zawieszona z powodu epidemii, co uniemożliwia korzystanie z rehabilitacji przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych, w związku z zagrożeniem epidemicznym.

Aplikacje można składać od 10 kwietnia do 4 września 2020 r. przez System Obsługi Wsparcia – sow.pfron.org.pl lub pocztą tradycyjną – wysyłając wniosek do miejscowego centrum pomocy rodzinie lub innej wskazanej przez powiat placówki.

Na tę formę pomocy PFRON przeznacza 174 mln złotych. O środki mogą starać się osoby, które mają aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (również tych wydanych przez lekarza orzecznika ZUS lub KRUS). W imieniu młodzieży posiadającej aktualne orzeczenie o niepełnosprawności wydane przed 16. rokiem życia oraz osób ubezwłasnowolnionych z wnioskiem mogą wystąpić ich opiekunowie prawni.

Świadczenie nie przysługuje jednak osobom, których opiekunowie pobierają zasiłek opiekuńczy, przyznawany w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, oraz w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu zagrożenia COVID-19.

Ewentualne pytania dotyczące programu można zadawać konsultantom infolinii PFRON: tel. 517 373 975 (godz. 9.00-20.00) lub tel. 22 581 84 10 (godz. 9.00-15.00) oraz infolinii SOW – tel. 800 889 777 (godz. 9.00-17.00).

Specjalne środki PFRON przeznaczone zostały również na dofinansowanie działań samorządów powiatowych, które w czasie pandemii zaoferują dodatkową pomoc na rzecz osób niepełnosprawnych. Ze środków Funduszu możliwe jest zrefundowanie do 50% wydatków danego powiatu na ten cel, do kwoty 100 tys. złotych.

PFRON zachęca do składania wniosków przez system SOW. – W obecnej sytuacji to najbezpieczniejsze rozwiązanie: bez wychodzenia z domu, bez kolejek i bez barier. Możliwość złożenia wniosku w systemie SOW mają również osoby, które nie posiadają profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego, wystarczy założyć konto w systemie – czytamy na stronie instytucji.

Przez SOD możemy również złożyć inne wnioski, np. o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego lub w ramach programu Aktywny Samorząd. Również wszystkie załączniki, np. skany orzeczeń, faktur itp., możemy wysłać drogą internetową. Zdarza się niestety, że PCPR-y proszą o dosyłanie oryginałów dokumentów, PFRON jednak stoi na stanowisku, że skan wystarczy. – Informuję, że praktyka żądania „oryginału” faktury jest zdaniem PFRON nieuprawniona. Podobnie jak działania niektórych jednostek samorządu terytorialnego względem oryginałów orzeczeń, informowaliśmy o tym w ubiegłotygodniowym komunikacie, tak i oczekiwanie oryginałów faktur nie znajduje oparcia w obowiązującym porządku prawnym – wyjaśnia Michał Plewka, rzecznik prasowy Funduszu.

 

Program „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” uchwalony został przez Radę Nadzorczą PFRON 11 marca br. Więcej informacji o działaniach PFRON w czasie epidemii w serwisie www.pfron.org.pl/koronawirus.

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.