Treść strony

 

Noszenie okularów a koronawirus - Irena Pryszcz

Z końcem marca Główny Inspektor Sanitarny opublikował na swoim Twitterze ważną rekomendację wypracowaną wraz z krajowym konsultantem w dziedzinie okulistyki prof. Markiem Rękasem.

 

Zalecenie dotyczy tego, aby w związku z epidemią koronawirusa używać okularów zamiast soczewek kontaktowych.

 

Eksperci zauważają, że ochrona oczu, tak jak ust i dłoni, może spowolnić szerzenie się wirusów powodujących choroby oddechowe, a więc również SARS-CoV-2, co jest teraz wielkim wyzwaniem dla całego świata.

 

Kiedy osoba chorująca na COVID-19 kicha, kaszle i mówi, cząstki wirusa mogą wraz z drobnymi kropelkami wydostawać się z jej ust oraz nosa. Te z kolei analogiczną drogą, czyli przez nasze usta i nos, mogą dostać się do naszego organizmu. To główna droga transmisji tego patogenu. I tu pojawia się ważna informacja. Otóż dodatkową drogą zakażenia są śluzówki naszych oczu.

 

Wiemy też, że dotykanie przedmiotów, na których znajdują się cząstki wirusa, a następnie pocieranie oczu palcami zwiększa ryzyko zakażenia. Szczególnie wskazuje się na takie przedmioty jak telefon, klamka czy stół. Pamiętajmy jednak, że każdy z przedmiotów może być potencjalnym źródłem zakażenia, choć pojawiają się różne informacje dotyczące żywotności wirusa na różnych materiałach. Specjaliści najczęściej mówią o 15 minutach, po których wirus nie „przeżyje” bez żywego organizmu. Wysoka higiena ciała i przedmiotów, o to powinniśmy zadbać teraz szczególnie.

 

Noszenie okularów eliminuje konieczność dotykania oczu przy wkładaniu i wyjmowaniu soczewek. Tak więc stosujmy się do powyższej rekomendacji i na czas epidemii zrezygnujmy z soczewek kontaktowych na rzecz okularów.

 

Amerykańska Akademia Okulistyki poszła nawet dalej, rekomendując noszenie okularów przez wszystkie osoby. Mając do dyspozycji zarówno okulary korekcyjne jak i „zerówki”, a także przeciwsłoneczne, zalecenie to wydaje się łatwym w zastosowaniu. Pamiętajmy też, że wchodzimy w porę roku, w której wszyscy powinniśmy chronić oczy przed szkodliwym promieniowanie UV, emitowanym przez słońce. A więc okulary przeciwsłoneczne spełnią teraz podwójną rolę.

 

Pamiętajmy zatem, chroniąc siebie, chronimy innych.

A w kolejnym artykule przedstawimy Wam rekomendacje dotyczące świadczeń okulistycznych w okresie epidemii koronawirusa.

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.