Treść strony
Jazz miał we krwi - Izabela Galicka
Zmarł w zeszłym roku po długotrwałej walce z chorobą nowotworową. Miał zaledwie 61 lat i mnóstwo planów przed sobą. Polska scena jazzowa poniosła niepowetowaną stratę. Janusz Skowron – bo to o nim mowa – był nie tylko świetnym, bardzo utalentowanym muzykiem, nie tylko grał z najlepszymi, ale tak naprawdę współtworzył historię jazzu w Polsce. Znamy go przede wszystkim jako pianistę, ale bywał także kompozytorem i aranżerem.
Niewidomy od urodzenia, dzieciństwo spędził w ośrodku w Laskach, tam też pobierał pierwsze lekcje gry na fortepianie – i już jako dziecko zafascynował się jazzem, który był wówczas w Polsce bardzo „nieoficjalnym” nurtem muzycznym. Artysta ukończył szkołę muzyczną II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie w klasie organów. Już w czasie nauki współpracował z zespołem muzycznym perkusisty Kazimierza Jonkisza. W 1980 roku po raz pierwszy zagrał na Jazz Jamboree, jego kompozycje znalazły się też na płycie „Tiritaka”. W 1981 roku rozpoczął z kolei współpracę z formacją skrzypka Krzesimira Dębskiego, String Connection. Zespół święcił wówczas absolutne triumfy, występował na wszystkich bardziej znaczących festiwalach jazzowych na całym świecie. Skowron przygotował z nimi kilka interesujących albumów, np. „Workoholic” czy „New Romantic Expectation” – zdobyły one zaszczytne miano płyt roku. W 1985 roku natomiast zaczął grać z najsławniejszym polskim trębaczem Tomaszem Stańką i jego grupą Freelectronic. Wspólnie występowali na festiwalach muzycznych, m.in. we Francji, Niemczech i Szwajcarii, i oczywiście w rodzimym Jazz Jamboree. Z tego okresu pochodzą krążki: „Chamelon” i „Witkacy Peyotl”.
W 1990 roku Skowron zaczął grać z saksofonistą Zbigniewem Namysłowskim i jego kwartetem. Owocem tej współpracy były takie albumy, jak „Without a Talk”, „Last Concert”. Występowali w Niemczech, Czechach, a nawet w Izraelu.
W 1997 roku Skowron związał się z popularnym w środowisku jazzowym zespołem Walk Away perkusisty Krzysztofa Zawadzkiego. Nagrał wówczas płyty „Changes” i „Night Life”. Miał również okazję występować z największymi jazzmanami światowej klasy, m.in. Erickiem Marienthalem, Billem Evansem, Deanem Brownem, Randy Breckerem i Davidem Gilmorem.
W końcu, razem z Apostolisem Anthimosem, założył własny zespół – nazywał się on po prostu „Anthimos Skowron United”.
Chociaż domeną działań muzycznych Janusza Skowrona był zdecydowanie jazz, lżejszy kaliber muzyczny nie był mu obcy. Akompaniował wielokrotnie gwiazdom rocka i popu. Jego muzykę można odnaleźć na krążkach Maryli Rodowicz, Ewy Bem, Hanny Banaszak, Perfectu czy Lady Punk. Grał także z wybitnym polskim gitarzystą Krzysztofem Ścierańskim.
Ponad sześćdziesiąt wydanych płyt zawiera jego interpretacje standardów jazzowych, ale też własne kompozycje. O sławie muzyka świadczy choćby fakt, że jego nazwisko można odnaleźć w Leksykonie Polskiej Muzyki Rozrywkowej. Uhonorowano go również wieloma nagrodami, np. nagrodą fundacji Kultury Polskiej im. Krzysztofa Komedy w 1985 roku, otrzymał także dwukrotnie Złoty Krzyż Zasługi – w 2009 oraz w 2017 roku. Wielokrotnie wygrywał plebiscyt wśród czytelników pisma „Jazz Forum” na najbardziej popularnego wykonawcę lub na najlepszą płytę roku.
Ciepło wspomina Mistrza jego uczeń, a także już potem przyjaciel, Piotr Rodowicz. Pisze on, że muzyki Skowrona słuchało się z zapartym tchem, „bo grała jego dusza, a nie jedynie dłonie i intelekt”.
Janusz Skowron był postacią ważną na scenie jazzowej i potrzebną innym artystom, których inspirowały jego dokonania. Snuł jeszcze tyle marzeń i planów… Niestety, musi nam wystarczyć to, co jest nagrane, a jest to dorobek znaczący i różnorodny. Co ciekawe, muzyka Janusza Skowrona, choć ambitna, jest dobrze odbierana przez tych, którzy za jazzem nie przepadają. Słucha się jej z przyjemnością i radością – może to po prostu atut dobrej muzyki…
Izabela Galicka
Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników
Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Dodano: 04-05-2020 12:46:49