Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Dotknąć Malczewskiego

– Malczewski należy do najpłodniejszych malarzy, jakich zna historia – słyszymy w audycji z 1980 roku Słynni ludzie w anegdocie. – Przypisuje mu się autorstwo około 2 tysięcy obrazów olejnych. Co najmniej 150 razy artysta malował sam siebie, nie licząc karykatur i rysunków. Więcej informacji o znanym malarzu czeka na nas w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, gdzie rusza właśnie projekt uwzględniający potrzeby niewidomych i słabowidzących wielbicieli sztuki.

 

Projekt nosi nazwę „Dotknąć Malczewskiego” i umożliwia osobom z dysfunkcją wzroku możliwość oglądania obrazu „Autoportret z muzą” z 1908 roku. W tym celu przygotowano audiodeskrypcję – opis, którego można wysłuchać, oraz tyflografikę – wypukły model do dotykania.

Jak zapowiadają pracownicy Muzeum, wkrótce podobnie udostępnione zostaną zabytki archeologiczne związane z historią Radomia.

Projekt zakończy się w grudniu, finansuje go Europejski Fundusz Społeczny oraz urząd marszałkowski.

Jacek Malczewski – polski malarz i rysownik, urodzony w Radomiu, jeden z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku. Na jego twórczość w dużym stopniu miała wpływ polska kultura, głównie literatura romantyczna. Artystę inspirował folklor, czerpał z motywów mitologicznych i biblijnych. Znaczna kolekcja dzieł malarza (68 obrazów i szkiców oraz 18 rysunków i akwarel), obejmująca wszystkie okresy jego twórczości, znajduje się w Galerii Sztuki we Lwowie.

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.