Treść strony
Dobiegł do mety - Barbara Zarzecka
„Odszedł Tadeusz Milewski (…) Człowiek niespożytej energii i niezwykłej wrażliwości społecznej. Znałem Tadeusza od bardzo wielu lat. Łączyła nas sportowa przeszłość i bardzo częste zawodowe kontakty, związane z jego aktywną działalnością na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Do swojej życiowej mety dobiegł zasłużony mieszkaniec Olsztyna, a dla wszystkich, którzy znali Tadeusza bliżej, przyjaciel i mentor w sprawach wymagających wrażliwości, serca i pasji” – tak o znanym niewidomym sportowcu i społeczniku, który zmarł w niedzielę 10 maja, napisał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Tadeusz Milewski urodził się 12 grudnia 1938 roku. Był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, lekkoatletą i trenerem. W młodości uprawiał biegi, trenując w olsztyńskich klubach Budowlani i Gwardia. W sumie reprezentował Polskę dziewięć razy na spotkaniach międzynarodowych. W 1966 roku zdobył brązowy medal na mistrzostwach Polski w biegu na 5000 metrów, cztery lata wcześniej bronił biało-czerwonych barw w meczu przeciwko Grecji, zajmując drugie miejsce w biegu na 1500 metrów. W 1972 roku uległ wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego stracił wzrok. Nie porzucił jednak sportu, lecz skupił się na konkurencjach technicznych. Wywalczył brązowy medal w rzucie dyskiem na igrzyskach paraolimpijskich w 1976 roku w Toronto. Pięć lat później ukończył studia podyplomowe – tyflopedagogikę na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Tadeusz Milewski cały czas aktywnie działał na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Cross”. Przez ponad 40 lat piastował stanowisko dyrektora Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Polskiego Związku Niewidomych. Od 1976 r. do 2018 r. pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla Niewidomych „Labirynt”, którego był również pomysłodawcą i współzałożycielem. Przez 27 lat kierował Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych. Był również: wieloletnim członkiem zarządu Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekkiej Atletyki, wiceprezydentem Polskiej Federacji Związków Stowarzyszeń Osób Niepełnosprawnych, wiceprezydentem Światowej Organizacji Szachistów Niewidomych, członkiem Zarządu Krajowej Rady Osób Niepełnosprawnych oraz prezesem Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu Osób Niepełnosprawnych.
Angażował się w różnorodne działania społeczne. Organizował coroczne pielgrzymki do Sanktuarium w Gietrzwałdzie, festyny integracyjne „Jesteśmy Razem”, spotkania środowisk osób niepełnosprawnych „Zintegrowani Niepełnosprawni”. Dążył do reaktywowania dawnego Stadionu Leśnego jako Europejskiego Integracyjnego Centrum Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji. Z jego inicjatywy w 2015 roku, z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej, została zorganizowana uroczysta gala „Olsztyniacy 1945”. Uroczystość ta odbyła się dla uhonorowania pierwszych osiedleńców, którzy w 1945 r. przybyli do miasta nad Łyną.
Za swoje zasługi w pracy społecznej i zawodowej Tadeusz Milewski w 2002 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2013 roku – Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 roku Polski Związek Niewidomych przyznał mu tytuł Człowieka Roku, a w 2012 roku z rąk prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza odebrał statuetkę św. Jakuba w dziedzinie „organizacje pozarządowe”.
– Oficjalne nagrody i wyróżnienia to jedna strona medalu, a po drugiej stronie był ciepły, życzliwy człowiek, doradca i troskliwy przyjaciel. Tadeuszu, w każdym z nas, w gronie Twoich współpracowników oraz działaczek i działaczy Sejmiku, pozostanie cząstka Ciebie – tak pożegnała go Monika Falej z olsztyńskiej Fundacji Inicjatywa Kobiet Aktywnych, pełniąca również funkcję skarbnika Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w czwartek, 14 maja. Tadeusz Milewski spocznie na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej.
Barbara Zarzecka
Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników
Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Dodano: 18-05-2020 18:10:43