Treść strony

 

Co nowego w kulturze online - Iza Galicka

Większość z nas nadal dużo czasu spędza jeszcze w domu, pracując czy ucząc się zdalnie. Aby nie stracić „kulturalnej kondycji”, warto sięgnąć do wirtualnych wydarzeń. Chciałabym dzisiaj Państwu zarekomendować dwie takie propozycje – z Warszawy i z Krakowa.

Do tradycji Muzeum Narodowego w Warszawie należały spotkania raz w miesiącu z niewidomymi poświęcone różnym aspektom sztuki. W „czasach zarazy” kontakt z Muzeum będzie wprawdzie wirtualny, ale za to częstszy – edukatorka Ania Knapek proponuje w każdy czwartek linki do bardzo ciekawych eventów kulturalnych. Pierwszy z nich to wirtualne „malowanie słowem”, czyli audiodeskrypcja jednego obrazu z kolekcji Muzeum. W ubiegły czwartek w cyklu „Obraz tygodnia” mogliśmy poznać bliżej dzieło Aleksandra Gierymskiego pt. „Opera paryska w nocy” z 1891 roku. Pracownicy Muzeum Narodowego mają już niebagatelne doświadczenie w tworzeniu audiodeskrypcji, a więc jest ona pełna, szczegółowa i bardzo plastyczna. Serdecznie polecam ten rodzaj kontaktu ze sztuką na czwartkowe popołudnia.

Z kolei druga inicjatywa to zaproszenie do lektury cyklu o znamiennym tytule „Dekameron 2020”. Przypomnijmy w tym miejscu, że to właśnie nowele Giovanniego Boccaccia umilały czas włoskiej arystokracji, uwięzionej w podmiejskim pałacyku z powodu… właśnie kwarantanny. Dawno to było, bo w XIV wieku, ale sytuacja analogiczna, a opowieści mądre, nieco frywolne i przesiąknięte renesansowym już duchem. Muzeum proponuje nam cykl krótkich esejów o sztuce, filozofii i kondycji ludzkiej. Pierwszy z nich, autorstwa Moniki Bryzek, nosi tytuł „O pozytywnych skutkach ekstrawaganckich fryzur i jogi”. Jest to świetnie napisany, błyskotliwy i zwarty tekst o nietuzinkowym polskim fryzjerze. Wejść można tu także przez specjalny link. Zapowiada się więc bardzo interesująco.

Natomiast Teatr Stary w Krakowie ma dla nas bardzo wyszukane i ambitne propozycje repertuarowe. Spektakle online mają miejsce właściwie codziennie o 19.00. Obejrzeliśmy do tej pory „Cierpienia młodego Wertera” Goethego i „Klątwę” Wyspiańskiego, przed nami „Sprawa Gorgonowej” o słynnym, tajemniczym morderstwie w dwudziestoleciu międzywojennym oraz spektakl poświęcony Kochanowskiemu. Wydarzenia te sygnuje swoim nazwiskiem i osobą Anna Dymna, co chyba mówi samo za siebie.

Mojemu sercu szczególnie bliska jest z kolei druga inicjatywa Teatru, czyli Krakowski Salon Poetycki, który zaprasza nas w każde niedzielne południe. Ostatnio mogliśmy wysłuchać angielskiej poezji spod znaku nonsensu w doskonałym tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. 17 maja z okazji zbliżającej się rocznicy urodzin Papieża Polaka poznamy głębiej twórczość literacką Karola Wojtyły. W następnym tygodniu zaś „ostre uderzenie” – młode aktorki będą interpretować klimatyczne rockowe ballady Nicka Cave’a i Patti Smith. Warta podkreślenia jest łatwość obsługi interfejsu strony Teatru – przycisk „kliknij tutaj” przekierowuje nas automatycznie na YouTube.

Tak więc, jak sami widzicie, kwarantanna nie musi oznaczać kulturalnej abnegacji. Teatry i muzea dbają, żebyśmy mieli pokarm dla ducha… Zapraszam serdecznie!

Izabela Galicka

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.