Treść strony

 

Beatyfikacja matki Róży Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego

„Przedziwny jest Bóg w świętych swoich” – mówił kard. Stefan Wyszyński na pogrzebie matki Elżbiety Róży Czackiej 19 maja 1961 roku. Choć od tego dnia upłynęło już wiele czasu, pamięć o tych dwóch postaciach jest wciąż żywa. Teraz jest szczególny moment, by wspomnieć ich dokonania, ponieważ wkrótce odbędzie się wspólna beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia oraz założycielki ośrodka dla niewidomych w Laskach. W „przededniu” tego wydarzenia słowa z pogrzebowej homilii nabierają dodatkowego znaczenia.

Uroczystość beatyfikacyjna odbędzie się w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej w niedzielę 12 września 2021 roku. Gościem specjalnym będzie legat papieski, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro, który ogłosi prymasa Wyszyńskiego i matkę Czacką błogosławionymi. Ich sylwetki, zgodnie z liturgicznymi zasadami, zaprezentuje biskup miejsca – kard. Kazimierz Nycz.

Relacja z wydarzenia będzie transmitowana w telewizji publicznej, a na miejscu pojawi się około siedmiu tysięcy osób. Ostateczna liczba gości będzie zależeć od aktualnej sytuacji epidemicznej. Wiadomo natomiast, że w uroczystości wezmą udział m.in.: prezydent Andrzej Duda, polscy biskupi i przedstawiciele episkopatów zagranicznych, księża święceni przez kard. Wyszyńskiego i członkinie Instytutu Prymasowskiego, liczne delegacje wiernych z diecezji, którymi kierował Prymas (gnieźnieńska, warszawska i lubelska), członkowie zgromadzeń i ruchów apostolskich oraz niewidomi wychowankowie Lasek.

 

Przygotowania

Od 6 sierpnia do 8 września trwają nietypowe rekolekcje „Beatyfikacja33”, których celem jest duchowe przygotowanie do tego wydarzenia. Można w nich wziąć udział w wybranych parafiach (ich lista dostępna jest na stronie:  https://beatyfikacja33.pl/mapa) lub zdalnie (za pomocą książki, strony internetowej, aplikacji, poprzez media społecznościowe, kanały na YT oraz rozgłośnie radiowe). Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://www.beatyfikacja33.pl/jak-wziasc-udzial. Pomysłodawcą i organizatorem rekolekcji jest Fundacja Tota Tua we współpracy z Archidiecezją Warszawską i Komitetem Beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. II edycja rekolekcji rozpocznie się 19 września, a zakończy 22 października – we wspomnienie św. Jana Pawła II oraz dzień urodzin matki Elżbiety Róży Czackiej.

Z kolei od 3 do 11 września w kościołach parafialnych erygowanych przez Prymasa Tysiąclecia biskupi celebrować będą msze święte, a proboszczowie poprowadzą nowennę, w której zawierzą duchowe owoce beatyfikacji. 

Osoby, które chcą przygotować się samodzielnie do beatyfikacji, mogą sięgnąć po publikację ze specjalnymi tekstami nowenn opracowaną przez archidiecezję warszawską pt. „Przedziwny Bóg w świętych swoich”. Zawiera ona również wykład ks. prof. Andrzeja Gałki „Święci się zawsze gdzieś spotkają”.

Warto wspomnieć, że przygotowano także dwa oficjalne hymny, które zostaną wykonane 12 września podczas uroczystości beatyfikacyjnej. Zaprezentują je chór oraz orkiestra. Pieśni można posłuchać na kanale YouTube:

https://youtu.be/6IZ-TZagfas

https://youtu.be/7u7vMJG7kh8

   

Bliska współpraca

Jednoczesna beatyfikacja matki Elżbiety Róży Czackiej oraz Stefana kardynała Wyszyńskiego przypominają nam o ich bliskiej współpracy. – Matka Czacka poznała Prymasa w okresie międzywojennym przez ks. Władysława Korniłowicza – wspomina kard. Nycz. – On rozpoznał w młodym księdzu z Włocławka talent, zdolności, przygarnął go i zawiózł m.in. do Lasek. Potem ich drogi splotły się w Żułowie, Kozłówce i w samych Laskach, gdzie od 1942 roku był kapelanem sióstr, a także powstańców warszawskich, a potem jeździł do Lasek aż do śmierci matki Czackiej w 1961 roku. Po wojnie Laski były dla niego azylem i miejscem spotkań z zakonnicami oraz świeckimi intelektualistami i działaczami katolickimi tej rangi co Jerzy Zawieyski, Stanisław Stomma czy Tadeusz Mazowiecki.

Róża Czacka, która w młodym wieku straciła wzrok, jest znana w środowisku osób niewidomych. Pamięć jednak bywa ulotna, dlatego warto jednak co jakiś czas wracać do artykułów, które poświęciliśmy tej postaci na łamach Tyfloserwisu:

https://trakt.org.pl/o-pewnym-upadku-z-konia-cerowaniu-skarpetek-i-bardzo-bardzo-zdeterminowanej-kobiecie-anna-kolowiecka/

https://trakt.org.pl/niezwykla-hrabianka-z-kresow-izabela-galicka/

 

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2021–2024 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.