Treść strony
Bądź dobry dla swoich oczu
Artykuł ten jest pisany przez osobę slabowidzącą, ale dedykuję go nie tylko osobom z dysfunkcją wzroku. Także wszystkim tym, którzy świadomie chcą dbać o stan swoich oczu, odprężać je, poprawiać widzenie i koordynację wzroku. Ćwiczenia w nim zaproponowane są pozornie banalne, ale przynoszą wiele korzyści tym wszystkim zwłaszcza, którzy spędzają dużo czasu czytając, jak uczniowie i studenci, czy wszystkim tym, którzy z racji pracy spędzają dużo czasu przed monitorem komputera. Proste ćwiczenia, które proponuję, przeciwdziałają napięciu w obszarze gałek ocznych, a więc redukują jeden z głównych czynników, pogarszających jakość naszego widzenia. Wszyscy powinniśmy pamiętać, że oczywiście ważna jest odpowiednia korekcja wad wzroku i konsultacje u okulisty, ale istotna również jest profilaktyka, którą możemy stosować we własnym zakresie. Ćwiczenia, które proponuję, są w pełni bezpieczne dla Twoich oczu i zostały skonsultowane z lekarzem – okulistą.
Ćwiczenie 1 – Mruganie
Mrugajmy do 10 razy nawet co godzinę, odrywając wzrok od ekranu komputera czy telewizora. Mruganie relaksuje nasze oczy i nawilża je, zapobiegając tzw. zespołowi suchego oka, który może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje i wymagać stosowania specjalnych kropli.
Ćwiczenie 2 – Blisko – daleko
Przenośmy powoli wzrok z przedmiotu położonego blisko nas, na przykład kubeczka na stole, na przedmiot widniejący daleko, na przykład drzewo za oknem. Powtórzmy ćwiczenie kilkakrotnie.
Ćwiczenie 3 – Z długopisem
Trzymamy pionowo długopis na wysokości naszych oczu, wzdłuż nosa. Spójrzmy teraz w prawo i w lewo. Powoli oddalajmy długopis na odległość wyciągniętej ręki. Znów patrzymy w prawo i w lewo. Zbliżmy na powrót długopis do nosa. Patrzymy w prawo i w lewo. Powtórzmy tę czynność kilka razy. Ćwiczenie to działa bardzo dobrze na koordynację gałki ocznej i przy oczopląsie.
Ćwiczenie 4 – Joga dla oczu
Patrzymy na wprost. Przenosimy wzrok w prawo, potem w lewo, następnie w górę i w dół. Powtarzamy je do 10 razy. Jest ono bardzo wskazane przy zawężonym polu widzenia.
Ćwiczenie 5 – Okręgi i nieskończoność
Wodzimy wzrokiem płynnie po jak najszerszym okręgu, kilka razy w kierunku prawym, następnie w lewym. Modyfikacją tego ćwiczenia jest wodzenie wzrokiem po linii „przewróconej” ósemki czyli znaku nieskończoności. Zaczynamy to ćwiczenie od środkowego dolnego punktu lewego „brzuszka” ósemki i tu też kończymy.
Ćwiczenie 6 – Czarna kropka – biała kropka
Naklej na ścianie na wysokości oczu czarną kropkę. Stań od niej w odległości metra i patrz. Gdy się zacznie rozjaśniać i powstanie wokół niej biała otoczka, przenieś wzrok na ścianę. Powinna się na niej pojawić biała kropka. Ćwiczenie możesz powtórzyć kilka razy.
Zaproponowane ćwiczenia można wykonywać kilkanaście razy dziennie, wykorzystując czas na przerwę w pracy. Rehabilitują one nasze oczy i głęboko je relaksują. Jakość naszego widzenia można korygować nie tylko szkłami, ale także właśnie przez „gimnastykę” oczu. Pamiętajmy więc, że profilaktyka jest w zasięgu naszej ręki.
Źródła:
Izabela Galicka, filolog polski i kulturoznawca, pracownik Fundacji „Trakt”
Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników
Artykuł publikowany w ramach projektu TYFLOSERWIS - INTERNETOWY
SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY dofinansowany ze środków Państwowego
Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Dodano: 06-07-2015 11:51:31