Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Turniej mistrzów Polski w tenisie stołowym dźwiękowym

Już niedługo dowiemy się, kto zostanie mistrzem wśród mistrzów w tenisie stołowym dźwiękowym. W dniach 2224 października 2021 odbędą się kolejne już ogólnopolskie zawody skupiające zawodników uprawiających tę dyscyplinę. Rozgrywki będą miały miejsce w Parku Sportowo-Rekreacyjnym FairPlayce przy ulicy Bożydara 10 w Poznaniu oraz na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.

Udział w wydarzeniu zadeklarowało czterdziestu pięciu zawodników z całego kraju, między innymi uczniowie ośrodków szkolno-wychowawczych w Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu czy w Owińskach, jak również osoby z Poznania i okolic niebędące uczniami placówek specjalnych. Niejeden z uczestników stał wielokrotnie na podium podczas zawodów, które odbywały się w latach poprzednich, dlatego też tegoroczne spotkanie nosi nazwę Turniej mistrzów Polski.

W dniach 22 i 23 października w FairPlayce rozegrane zostaną wszystkie mecze singlowe oraz deblowe, poza finałowymi. Natomiast 24 października wydarzenie przeniesione zostanie do Owińsk, gdzie stoczą się rozgrywki drużynowe oraz walka o pierwsze cztery miejsca w  pozostałych kategoriach.

Tenis stołowy dźwiękowy to dyscyplina sportowa stworzona z myślą o osobach niewidomych. Jej twórcą jest wieloletni pedagog, nauczyciel wychowania fizycznego i rehabilitant Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, Leszek Szmaj. Znana jest już w Czechach, Hiszpanii, Rosji, Serbii, na Litwie, Ukrainie, Węgrzech, Słowacji, a nawet w Katarze. Dzięki zastosowaniu zaciemnionych gogli jedynym wykorzystywanym w grze zmysłem dalekiego zasięgu jest słuch, co pozwala na całkowite zintegrowanie w niej osób widzących oraz niewidomych. By uprawiać ten sport, nie trzeba wiele. Stół do tenisa stołowego pozbawiony siatki, dłonie zamiast paletek, zwyczajna piłeczka pingpongowa, coś do zasłonięcia oczu oraz sędzia obserwujący rozgrywkę – właściwie tylko to jest potrzebne, by pojedynek mógł się odbyć.

Zasady ping-ponga dla niewidomych nie są skomplikowane: jeden gracz rzuca piłeczkę ręką, tak aby na jego połowie stołu odbiła się ona co najmniej dwukrotnie, a drugi ją łapie, uważając, żeby nie dotknęła innej części jego ciała niż dłonie i przedramiona. Choć wydawać się to może banalnie proste, w praktyce jest niemałym wyzwaniem, także dla doświadczonych graczy.

Rok 2021 to dla tenisa stołowego dźwiękowego szczególny okres, ponieważ w październiku dyscyplina obchodzi dziesiąte urodziny. Od tego czasu jej reguły przeszły kilka modyfikacji, zostały wdrożone nowe rozwiązania, takie jak np. dodatkowe urządzenie elektroniczne wspierające sędziów. Gra zyskała również nowych zwolenników poza granicami Polski. Nie zmieniło się jednak to, co najważniejsze – fakt, że tenis stołowy tak dziesięć lat temu, jak i teraz, oferuje graczom nieprzeciętną rozrywkę i wspomaga rozwijanie refleksu i koordynacji ruchowej.

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2021–2024 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.