Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Dotknąć zieleni - Ogród Botaniczny

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w ciekawym projekcie. Jest on adresowany do biologów, jak i innych miłośników roślin. Autor chętnie widziałby w nim osoby z dysfunkcją wzroku. Udostępniamy więc jego pomysł na naszej stronie, a wszystkich chętnych prosimy o kontakt na podany adres mailowy.

Witam,
nazywam się Mikołaj Śnieć, opiekuję się kolekcją Roślin Leczniczych i Przyprawowych w Powsińskim Ogrodzie Botanicznym. Rok temu byłem na Niewidzialnej Wystawie i było to dla mnie wspaniałe doświadczenie, chciałbym odwdzięczyć się inicjując organizację wystawy dla niewidomych i słabowidzących w wyżej wymienionej kolekcji.

Zarys pomysłu

Kolekcja jest niewielka można ją przyrównać do małego boiska do piłki nożnej, znajduje się na niej ponad 300 gatunków roślin często są one silnie aromatyczne, ciekawe w dotyku, spotykane w naszym codziennym życiu w kuchni, suplementach diety i lekach. Przede wszystkim ich uprawa we własnym ogródku lub na balkonie dostarczy dużej satysfakcji, dlatego warto je przedstawić.
Powinny zostać przygotowane wskazówki dotarcia z przystanków niedaleko ogrodu botanicznego (linia 139 – przystanek Ogród Botaniczny, linia 519 – przystanek Powsin Park-Kultury). Wydaje mi się, że najtańszą i najefektywniejszą opcją byłyby przewodniki tekstowe/audio do pobrania z internetu, uwzględniające np. charakterystyczne elementy krajobrazu oraz dystans do przejścia na poszczególnych odcinkach. Przewodnik musi zawierać również wskazówki dojścia do ważniejszych miejsc w ogrodzie jak toalety, inne kolekcje etc. Wystawa rozpoczynałaby się w miejscu do którego prowadzą przewodniki, w podróży przez gąszcz ułatwi linka wiodąca od “przystanku” do “przystanku”. Na przystanku znajdowałby się opis ciekawszych gatunków pod kątem innych walorów niż wizualne i zachęcenie do przyjrzenia się im. Do opisywanych roślin prowadziłaby nitka, gdyż czasem rośliny rosną bardzo blisko siebie jak np. mięta pieprzowa i mięta zielona, myślę że problematyczne byłoby szukanie tych roślin pod tabliczką. Przystanków byłoby 15, miałoby to zapewnić ok 2 godzin atrakcji. Same tabliczki są formatu A4, więc chciałbym również, aby oprócz opisu brailem, byłby bardziej rozbudowany opis audio, możliwy do pobrania z internetu, na tabliczce można również umieścić kod QR z bezpośrednim linkiem do pliku mp3.
Wstęp na “wystawę” nie byłby objęty żadnymi dodatkowymi opłatami.

Organizacja

  • Przystanki

    Do przygotowaniu opisów na przystankach chciałbym zaangażować osoby interesujące się ogrodnictwem choćby z uwagi na posiadanie własnego ogrodku (myślę, że jedna-dwie osoby by wystarczyły). Wysłałbym listę gatunków, które znajdują się w kolekcji z podziałem na ich poletka z zaznaczeniem, które rośliny i poletka są najciekawsze według mnie. Dostałbym od Was wiadomość zwrotną z waszymi uwagami, w której chciałbym dostać informacje o tym czy zaznaczone rośliny rzeczywiście są atrakcyjne i jakie inne rośliny mogłyby być wzięte pod uwagę. Zaprosiłbym Was także na wycieczkę, gdzie zobaczymy w praktyce jak wyglądają zaplanowane przez nas miejsca na przystanki, ocenimy czy są one rzeczywiście atrakcyjne oraz przyjrzymy się zignorowanej przez nas roślinności.
    Mając już ostatecznie ustalone miejsca na przyszłe przystanki, przygotuje wstępne opisy, być może jeszcze do przeredagowania tak, aby były jak najodpowiedniejsze dla zwiedzających.

  • Wskazówki dojazdu/Mapka

    Ustalimy najważniejsze informacje, które powinny zostać zawarte na takiej mapce, znajdziemy obiekty charakterystyczne pojawiające się na trasie ułatwiające poruszanie się.

  • Żywa wystawa

    Chciałbym, żeby wystawa mogła się zmieniać w czasie dzięki uwagom i pomysłom zarówno Was, jak i zwiedzających. Dlatego dobrze by było umożliwić zostawienie komentarza zwiedzającemu przy ostatnim przystanku oraz regularnie odwiedzać kolekcje, aby obserwować jej zmiany.

Koszty:

  • Druk plastikowych nakładek opisanych Brailem (?)
  • Druk i laminowanie opisów tekstowych na zwykłych kartkach A4 (0 zł)
  • Nagranie przyzwoitej jakości przewodników audio (?)
  • Zakup odpowiednich linek i słupków (?)
  • Hosting plików pdf i audio (0 zł)

Środki

  • Wydaje mi się, że koszt druku nakładek, zakup linek i słupków oraz nagranie plików audio to niewielki wydatek, więc wyłożę te pieniądze z własnej kieszeni.
  • Nie mam pojęcia czy ogród może wyłożyć jakieś fundusze na tę inicjatywę. Zanim przedstawię/my pomysł dyrektorowi chcę określić szczegóły z Wami.

Pozdrawiam i liczę na odzew 🙂

Mikołaj Śnieć
Mój adres mailowy: mikolaj@sniec.pl

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników