Treść strony
Zadbaj o swój dobrostan psychiczny – Jagoda Rumniak
Co o sobie sądzę? Jakie cechy mnie określają? Czy lubię siebie? To tylko kilka z wielu pytań, jakie każdy człowiek powinien sobie codziennie zadawać, oddając się na chwilę autorefleksji. Zapewne każdy z nas miał gorszy czas, kiedy czuł się beznadziejny, słaby, niewystarczający. W błyskawicznym tempie życia, nieskończonym natłoku myśli i wpływie wygórowanych poprzeczek social mediów człowiek bardzo często zapomina o swojej wartości. To wszystko ma wpływ na dobrostan psychiczny i różne aspekty naszej postawy życiowej: na pewność siebie, motywację, poczucie własnej wartości itp. Jak można nad tym popracować, aby zadbać o swoje samopoczucie?
Pewność siebie to kluczowy komponent naszej psychiki. W odróżnieniu od kilku innych zjawisk psychologicznych, pewność siebie możemy dostrzec u kogoś gołym okiem. Dosłownie. Osobę pewną siebie poznamy po postawie ciała, sposobie poruszania się. Będzie szła wyprostowana, zdecydowanym krokiem, raczej szybkim tempem, z głową uniesioną ku górze, nie będzie unikać kontaktu wzrokowego. Z kolei osoba mniej pewna siebie, będzie schodzić takiej osobie z drogi. Krążą informacje głoszące, że pewność siebie jest uwarunkowana genetycznie i nie można nad nią pracować w ciągu toku swojego życia. Nieprawda! Nad pewnością siebie możemy stale pracować, rozwijając odpowiednie kompetencje, poszerzając horyzonty oraz stale się ucząc.
Jaki jest jeden ze sposobów na kształtowanie naszej pewności siebie? Tworzenie listy, na której będziemy zapisywać nasze osiągnięcia. Należy tutaj wyraźnie podkreślić, że sukces niejedno ma imię! Do osiągnięć nie muszą należeć wyłącznie złote medale, dyplomy, odznaczenia. Sukcesem dla kogoś może być przełamanie się i dołączenie do chóru, dostanie się na wymarzony kierunek studiów czy też wygłoszenie przemowy przy rodzinnym stole. Wyjście z własnej strefy komfortu wymaga wiele siły i zaangażowania. Warto spisać sobie na kartce papieru lub w notatniku w telefonie takie dokonania. Dlaczego? W momencie gdy będziemy w trudniejszym etapie życia, będziemy mogli śmiało zajrzeć do takiej listy pełnej osiągnięć. Może to podnieść naszą samoocenę, poczucie własnej skuteczności, a także wartości siebie! Dlaczego jednak należy stworzyć taką listę fizycznie? Z prostej przyczyny – nasz umysł i jego zasoby są po prostu ograniczone, możemy zapomnieć o niektórych aspektach, co często się zdarza, gdy mamy gorszy dzień.
Motywacja to ogień, wewnętrzny żar, który napędza nas do podejmowania pewnych decyzji, działań, czynności. Jest nam potrzebna każdego dnia. Na przykład, kiedy wstajemy rano do pracy, może sterować nami motywacja zewnętrzna (gdy praca w głównej mierze stanowi dla nas miejsce i źródło naszego dochodu, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na utrzymanie i życie na odpowiednim poziomie), ale także może dominować u nas motywacja wewnętrzna (gdy praca stanowi źródło przyjemności, naszego spełnienia, samorealizacji). W zależności od tego, jaka motywacja bardziej nami kieruje, na tym aspekcie będziemy musieli się skupić. Najpierw należy dokonać analizy swoich myśli, postaw i sposobów działania. Następnie, podchodząc do jakiegoś wyzwania, musimy uruchomić swoją odpowiednią motywację (wewnętrzną lub zewnętrzną). Szczególnie pomocna może się okazać tutaj technika wizualizacji, inaczej wyobrażeniowa. Wyobraźnia potrafi zdziałać cuda. Gdy będziemy wizualizować sobie pewne zdarzenia, możemy zbliżyć się do osiągnięcia celu. Co ciekawe, pewne badania naukowe wykazały, że jeśli wizualizujemy sobie daną czynność, to nasz mózg wykazuje taką samą pracę (tych samych obszarów mózgu), jak byśmy rzeczywiście to zadanie wykonywali. To niesamowite! Pokazuje to ogromną rolę naszego mózgu, myślenia i nastawienia. Przy motywowaniu bardzo ważne jest również skupienie się na samym procesie dążenia do celu jako na przyjemnym zadaniu. Koncentrujemy się nie na rezultacie, a na samym działaniu. Jeżeli pozytywnie nastawimy się na pracę, jaka nas czeka, to droga do sukcesu stanie się jeszcze przyjemniejsza, my będziemy odczuwać satysfakcję, a cel będzie czystą formalnością.
Co jeszcze jest przydatną umiejętnością w życiu codziennym każdego z nas? Dobra organizacja czasu. Odpowiednio zaplanowany jeden dzień może zdziałać więcej niż miesiące spontanicznych chwil. W jaki sposób powinno się samoorganizować? Bardzo istotne jest prowadzenie planera lub kalendarza. Dokonywania planów na dany dzień powinno wykonywać się wieczór przed. Z odpowiednim wyprzedzeniem. Przygotowanie harmonogramu na cały konkretny dzień dopiero o poranku nie jest do końca skuteczne, ponieważ nie daje nam to możliwości objęcia planami pełnego zakresu czasu. Efekty mogą być naprawdę zdumiewające. Warto spróbować już dziś!
Zdajemy sobie sprawę, że aktywność fizyczna wpływa na człowieka pozytywnie, i to na różnorodne sposoby. Przyczynia się m.in. do poprawy samopoczucia (fizycznego i psychicznego), sprawności czy wyglądu człowieka. Gdy uprawiamy sport, w mózgu obszar o nazwie „system endorfin” jest pobudzony do solidnej pracy. Dzięki temu czujemy się radośni, zadowoleni, szczęśliwi. Co więcej, aktywność fizyczna dotlenia znacząco mózg, polepszając i usprawniając jego funkcjonowanie. Warto wybrać taką aktywność, która sprawia nam przyjemność, wywołuje satysfakcję.
Oddanie się swojej pasji – bez tego nie można mówić o dobrostanie psychicznym. Hobby może być naprawdę różne. Jedni wolą uprawiać sport, malować, słuchać muzyki, a inni wybierają szydełkowanie, spacerowanie po lesie, oglądanie filmów itp. Niezależnie od formy, jedno jest pewne – warto jest robić to, co nas uszczęśliwia.
Kolejnym krokiem do samorealizacji może okazać się wolontariat. Może mieć on różne formy i przejawy. Do rodzajów takich aktywności prospołecznych należy chociażby: wolontariat akcyjny, wolontariat długoterminowy, wolontariat ogólnopaństwowy, wolontariat pracowniczy, wolontariat seniorów. Możemy pomagać, organizując zbiórki darów rzeczowych, dokonując wpłat finansowych lub wspierać rozmową. W zależności od naszych indywidualnych preferencji, umiejętności i możliwości – wsparcie możemy udzielać w różnoraki sposób. Każdy gest ma ogromne znaczenie!
Powyższe przykłady stanowią potężną dawkę wiedzy i praktycznych porad. Wiedza tutaj ukazana odzwierciedla różne podejścia psychologiczne oraz wnioski z wiarygodnych badań naukowych. Mam nadzieję, że spośród nich każdy z Państwa znajdzie inspirację dla siebie i motywację do ich stosowania.
Jagoda Rumniak
Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników
Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2021–2024 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Dodano: 30-03-2022 13:17:31