Treść strony
Windows 10 - co nowego? Garść luźnych spostrzeżeń po instalacji najnowszej aktualizacji - Mateusz Bobruś
11 kwietnia 2017 roku firma Microsoft opublikowała oficjalnie dużą aktualizację dla systemu Windows 10 oznaczoną numerem 15063 1703. Tak jak w przypadku każdej dużej aktualizacji, tak i w tym przypadku dodano wiele nowych funkcji, m.in. pobieranie książek ze sklepu windows (funkcja ta jest dostępna obecnie w Stanach Zjednoczonych), tworzenie obrazów w technologii 3D, obsługa systemu Dolby itp. Oczywiście nowych funkcji jest znacznie więcej, jednak wymienię tylko te, które mogą okazać się przydatne z perspektywy osób niewidomych.
Nowości wprowadzone w czytniku ekranu Narrator
Jedna z nowości, jaką wprowadzono w czytniku ekranu narrator to obsługa monitorów brajlowskich. Producent zastrzega jednak, że ta funkcja posiada status BETA. Oznacza to, że mogą pojawiać się pewne błędy i zostaną one poprawione w kolejnych aktualizacjach systemu. Obsługiwane są monitory brajlowskie, które podłączane są za pomocą portu szeregowego jak i USB. Wspierana jest większość urządzeń dostępnych na polskim rynku, takich jak: BAUM Vario / Pocket Vario, Handy Tech Active Braille, Focus Blue wszystkie modele, Papenmeier( wszystkie modele), Braille Pen 12 Touch – znany także jako Easylink 12 i inne. Obsługę brajla można zainstalować opcjonalnie wchodząc do menu ustawienia, następnie ułatwienia dostępu, narrator i z listy dostępnych opcji wybieramy „Pobierz obsługę brajla”. Narrator obecnie korzysta z tablic Liblouis i Brltty. Wadą korzystania z tych tablic może być fakt, że obecnie brajla w języku polskim można zapisywać tylko i wyłącznie przy użyciu tablicy 8-punktowej bez skrótów, a jak pewnie wszyscy wiemy większość polskich użytkowników dalej chce korzystać z brajla 6-punktowego, ponieważ właśnie takiego zapisu uczą w dalszym ciągu szkoły dla osób niewidomych.
Zmiany w sposobie odczytywania kontrolek
W nowej wersji Narratora wprowadzono możliwość odczytywania kontekstowego. W ten sposób możemy zdecydować, czy etykieta przypisana do kontrolki ma być odczytywana po wypowiedzeniu jej typu czy przed nim. Na przykład, jeżeli typ kontrolki to przycisk, to będzie ona odczytywana jako ” tak przycisk”, lub „przycisk tak”. Moim zdaniem ta funkcja nie jest nowa, ponieważ takie rozwiązanie już od lat posiadają wszystkie komercyjne czytniki ekranu.
Instalacja systemu Windows nareszcie dostępna dla niewidomych
Jedną z funkcji, na którą bardzo czekałem, jest możliwość samodzielnej instalacji systemu Windows przez osoby niewidome tuż po włożeniu płyty instalacyjnej do napędu. I nie mam tu na myśli instalacji Windows wprost z działającego systemu. Funkcja ta jest istotna, gdyż czasem zajmuję się naprawą komputerów, w tym reinstalacją. Powiecie pewnie – no dobrze, ale przecież jest narzędzie „Talking Windows Preinstallation Environment”. Macie rację, ale nie do końca. W 2013 roku powstało narzędzie „Talking Windows Preinstallation Environment”, które w znacznym stopniu ułatwiało przeinstalowanie systemu przy pomocy mówiącego środowiska instalacyjnego, ale wadą tego narzędzia było to, że jedynie mogliśmy instalować system Windows 7 i wyższe tylko w wersji 32- bitowej. Taka instalacja nie jest korzystna dla tych użytkowników, którzy posiadają więcej niż 2 GB pamięci RAM.
Jak uruchomić udźwiękowioną instalację?
Najpierw musimy nagrać na płytę DVD obraz instalacyjny lub przygotować rozruchowy nośnik instalacyjny na urządzeniu typu pendrive, a następnie w BIOS komputera wskazać urządzenie rozruchowe, z którego uruchamiać się będzie nasz komputer (akronim ang. Basic Input/Output System – podstawowy system wejścia-wyjścia; zapisany w pamięci stałej zestaw podstawowych procedur pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem). Nie będę tutaj opisywał w jaki sposób należy tego dokonać, ponieważ każdy komputer ma różne ustawienia. W takim przypadku zachęcam do przeczytania odpowiedniego rozdziału instrukcji dołączonej do płyty głównej komputera stacjonarnego lub laptopa, która najczęściej znajduje się na płycie CD. Muszę w tym miejscu podkreślić, że sytuacja z uruchomieniem pendrive może być nieco trudna dla użytkowników, którzy posiadają dysk SSD, ponieważ takie dyski nie wydają żadnego dźwięku w trakcie pracy, tak jak to robią dyski talerzowe. W takim razie należy odczekać parę minut, a następnie spróbować nacisnąć skrót klawiszowy lewy control, lewy windows, enter. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, po kilku sekundach odezwie się do nas syntezator w języku polskim i poprowadzi nas przez cały proces instalacji. Możemy również w taki sposób naprawić komputer z dysku instalacyjnego w przypadku niewielkiego uszkodzenia plików systemowych, na przykład wtedy, gdy nasz komputer nie chce się uruchomić. Dla użytkowników anglojęzycznych po instalacji możemy użyć asystentki głosowej Cortana, która pomoże nam podczas finalizacji procesu instalacji.
Podsumowanie
Choć firma Microsoft musi dopracować czytnik ekranu i swój system w taki sposób, by był on konkurencyjny dla komercyjnych czytników ekranu to można odnieść wrażenie, że producent z każdym dniem stara się eliminować różne niedociągnięcia. Dlatego też mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości wszyscy będziemy korzystać z czytnika ekranu Narrator, tak jak ma to miejsce w przypadku screenreadera VoiceOver dla systemu IOS czy Mac OSX.
Mateusz Bobruś, osoba niewidoma – użytkownik
Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu licznikówDodano: 25-06-2017 17:00:44