Treść strony
VIP System + - Elżbieta Oleksiak
Od października 2016 roku Polski Związek Niewidomych w Warszawie realizuje wyjątkowy projekt pod nazwą „VIP System +” skierowany do osób z problemami wzroku mieszkających w Warszawie. Wyjątkowy, bo mogą w nim uczestniczyć osoby od 16. roku życia pracujące i te, którym nie udało się jeszcze podjąć pracy, także osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności z powodu wzroku. Zwykle w dotychczasowych projektach społeczno-zawodowych mogły uczestniczyć osoby niepracujące bądź zagrożone utratą pracy, posiadające znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Młodzieży i studentom pomożemy wybrać dalszą ścieżkę edukacji i wejść na rynek pracy. Nieco starszym osobom pomożemy w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych i radzeniu sobie z utrzymaniem się na rynku pracy.
Na co można liczyć w ramach projektu?. Organizowaliśmy już i nadal będą organizowane zajęcia indywidualne z:
– orientacji przestrzennej,
– czynności życia codziennego,
– technik komunikacji, w tym komputerowych,
– zakresu wsparcia psychologicznego i prawnego,
– wizażu,
– usprawniania widzenia i dobóru pomocy optycznych i nieoptycznych.
Prowadzimy także grupowe warsztaty społeczno-zawodowe:
– aktywnego poszukiwania pracy bądź utrzymania się na rynku pracy,
– o prawach pracownika z niepełnosprawnością i pracodawcy osoby niepełnosprawnej,
– kreowania wizerunku pod kątem rynku pracy,
– zarządzania czasem i własnymi pieniędzmi,
– skutecznej komunikacji międzyludzkiej,
– emisji głosu/śpiew.
Można uczestniczyć w indywidualnie dobranych kursach zawodowych.
Są organizowane szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe, takie jak: profesjonalny pracownik organizacji pozarządowej, telefoniczna obsługa klienta, ekspert ds. dostępności; kursy językowe; zajęcia sportowo-usprawniające, kursy samoobrony; spotkania ze sztuka i kulturą. Pomagamy też w uzyskaniu zatrudnienia.
Projekt trwa prawie rok. Zakończyliśmy już rekrutację. Wszystkie zrekrutowane osoby mają opracowane Indywidualne Plany Działania;
odbyło się 468 godzin indywidualnych konsultacji w zakresie rehabilitacji podstawowej i psychospołeczne (technik komunikacji, w tym komputerowych, orientacji przestrzennej, usprawniania widzenia, poradnictwa psychologicznego i prawnego); w 7 warsztatach społeczno-zawodowych wzięło udział 81 osób; 9 osób zakończyło kursy zawodowe (archiwista, barista, z zakresu księgowości, drenażu limfatycznego, refleksologii, masażu tkanek głębokich i obsługi programu CorelDraw); 4 osoby odbyły szkolenia w zakresie profesjonalnego pracownika ngo; 15 osób odbyło kurs języka angielskiego; 20 brało udział w zajęciach sportowo-usprawniających a 14 w kursie samoobrony.
Zajęcia muszą być poprzedzone zapytaniami ofertowymi, w wyniku których wyłaniamy specjalistów czy firmy je realizujące. Piszę o tym dlatego, że zajmuje to sporo czasu i uczestnicy muszą oczekiwać na rozstrzyganie zapytań.
Chciałabym wspomnieć o realizacji jednego z kursów zawodowych. Historia z nim związana dała wiele zadowolenia uczestniczce i nam jako organizatorom, a także wzmocniła nasze działania. Zakład pracy, w którym pracowała jedna z uczestniczek nie przedłużył z nią umowy o pracę, ponieważ dalsza jej praca w archiwum była niemożliwa bez kursu kancelaryjno-archiwalnego. Udało nam się szybko znaleźć kurs i nasza uczestniczka została ponownie zatrudniona.
Dodatkowym produktem projektu będzie film adresowany do osób nowo ociemniałych lub tracących wzrok oraz do potencjalnych pracodawców o wykorzystywaniu przez osoby z problemami wzroku nowych technologii i sprzętu.
Chcemy w kilku minutowym filmie pokazać możliwość korzystania przez osoby niewidome i słabowidzące z telefonów dotykowych i użytecznych aplikacji oraz gier i portali społecznościowych, komputerów obsługiwanych bezwzrokowo. Będzie to jeden dzień z życia osoby niewidomej, która wykorzystuje różne urządzenia i technologie w życiu codziennym, pracy, kontaktach społecznych. Te proste, np. budzik czy czujnik poziomu cieczy, po bardziej skomplikowane jak skanowanie dokumentów, wypełnianie ankiety on-line robienie prania z pomocą pralki obsługiwanej przez telefon, robienie zakupów w Internecie czy korzystanie z aplikacji w telefonie w celu sprawdzenia rozkładu jazdy.
Projekt jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy i realizowany w partnerstwie z Fundacją Szansa dla Niewidomych.
Elżbieta Oleksiak, tyflopedagog
Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu licznikówDodano: 05-09-2017 10:13:07