Treść strony

 

Temat: Ojczyzna - Izabela Galicka

6 listopada w Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie miało miejsce wydarzenie niezwykłe. Była to inicjatywa Klubu Twórczości „ŻAR” – koncert „Dla Ciebie, Polsko” z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Było to jednak coś znacznie więcej niż koncert – właściwie można to nazwać spektaklem muzyczno-poetyckim.

Zrealizowali go we współpracy Chór „Echo” pod kierownictwem Edwardy Kiełczewskiej i grupa literacka „Poetica”. Tematem przewodnim była oczywiście Polska, ale patriotyzm zobaczyliśmy tu naprawdę w bardzo różnych aspektach. Utwory muzyczne przeplatały się z wierszami, co dało niezwykle harmonijną i sugestywną całość.

Wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych z różnych okresów – od początku XX wieku, poprzez międzywojnie, aż do piosenek z czasów II wojny światowej. Był więc i rozmaryn, i ułani, ale także „Pierwsza Brygada” i piosenka o Jasiu, któremu zakwitł na grobie krzak białej róży… Piosenki znane, ale w ciekawej aranżacji, brzmiały bardzo wzruszająco. Członkowie grupy „Poetica” deklamowali z kolei swoje wiersze – białe i rymowane, w rozmaity, czasem bardzo oryginalny sposób podchodzące do tematów ojczyźnianych. Ich bohaterami była Polska, ale także takie postaci, jak Józef Piłsudski czy Fryderyk Chopin. My, poeci, mieliśmy szczególną satysfakcję i powód do dumy – po półtoragodzinnym przedstawieniu podchodzili do nas ludzie i gratulowali nam z niekłamanym wzruszeniem, a niektórzy wręcz ze łzami w oczach, mówili, jak bardzo podobały im się nasze utwory… To dla artysty największa radość. Występ uświetniła swoją obecnością seniorka grupy „Poetica”, poetka Krystyna Łagowska, która, mimo że na wózku, z pasją recytowała własne wiersze o Powstaniu Warszawskim. Sztuka i patriotyzm jeszcze raz połączyły pełnosprawnych i niepełnosprawnych – i to było naprawdę wielką rzeczą. Pozwolę sobie na koniec przytoczyć mój wiersz.

„Ojczyzna”

W dzieciństwie byłaś w szkolnych akademiach

W zniczach na grobach żołnierzy zapomnianych

W wierszyku „Kto ty jesteś? Polak mały”

Potem zagłuszyły Cię miraże Europy,

Angielski slang i łatwy kosmopolityzm

A jednak odzywasz się – nie codziennie, czasami

W naszej mowie, w naszej poezji,

W cichych impulsach serca

Niemodne słowo – Ojczyzna

Jak chleb powszedni

Jak malwy przy drodze

Jak pierwsza miłość

Izabela Galicka

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.