Treść strony

 

Tańcz w duecie

Instytut Muzyki i Tańca oraz British Council zapraszają do udziału w laboratoriach tańca skierowanych do artystek i artystów z niepełnosprawnością i bez niepełnosprawności. Rekrutacja trwa do 25 kwietnia.

Tematem tegorocznych laboratoriów są duety. Dwoje zgłaszających się artystów powinno wyjaśnić w formularzu zgłoszeniowym, dlaczego chce pracować razem jako artyści i czego chcieliby doświadczyć choreograficznie. Duety artystów mogą mieć doświadczenie współpracy w przeszłości, a także mogą współpracować po raz pierwszy przy okazji tego projektu. Organizatorzy rozpatrzą aplikacje, w których co najmniej jedna osoba z duetu identyfikuje się jako artystka lub artystka z niepełnosprawnością.

W zgłoszeniu należy opisać wspólny materiał, który opierać się będzie na współpracy dwóch osób (może być to wspólny pomysł, idea, ale mogą to być też już gotowe elementy choreograficzne lub zarys scenariusza).

Program składa się z 2 laboratoriów stacjonarnych w Polsce w formie warsztatów-coachingów, których celem będzie praca nad materiałem zaproponowanym przez osoby zgłaszające się pod okiem doświadczonych mentorek – Iwony Olszowskiej, choreografki, tancerki i wykładowczyni z Polski, oraz Kate Marsh, tancerki z niepełnosprawnością, choreografki i wykładowczyni z Wielkiej Brytanii.

Organizatorzy proponują pracę w zamkniętej grupie ok. 10 osób uczestniczących. Każde laboratorium będzie trwało 3 dni. Pierwsze odbędzie się w Bytomiu, drugie w Warszawie. Udział w projekcie jest bezpłatny. Uczestnicy będą mieli zapewniony nocleg i jeden posiłek dziennie, natomiast samodzielnie opłacają podróż do Bytomia i Warszawy.

Dodatkowo program przewiduje jedno laboratorium międzynarodowe, które odbędzie się 8–12 września 2021 we Włoszech. Weźmie w nim udział co najmniej jedna osoba ze zgłaszających się do projektu.

Organizatorzy zachęcają do zgłaszania się na wszystkie spotkania. Można też zapisać się tylko na jedno z nich. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod linkiem: https://forms.office.com/r/6a36hTc6Px. Rekrutacja trwa do 25 kwietnia 2021 roku. Wyniki naboru do programu zostaną ogłoszone najpóźniej 4 maja 2021 roku.

 

Harmonogram:

24 maja 2021, godz. 15.30–17.30

Spotkanie online z Iwoną Olszowską. Na spotkaniu będą dopracowywane tematy zaproponowane przez duety w trakcie zgłoszeń. Uczestnicy dowiedzą się także, jak przygotować się do pierwszego laboratorium stacjonarnego.

 

4–6 czerwca 2021

Laboratorium stacjonarne w formie warsztatów-coachingu z Iwoną Olszowską w Teatrze ROZBARK w Bytomiu.

Spotkanie odbędzie się w języku polskim.

W trakcie laboratorium duety artystów będą rozwijały materiał, który wspólnie wybrały i zgłosiły.

 

8–12 września 2021

Międzynarodowe laboratorium stacjonarne we Włoszech organizowane przez Oriente Occidente Festival. Do udziału wybrana zostanie przynajmniej jedna osoba ze zgłaszających się do udziału w projekcie Taniec i niepełnosprawność. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski i w miarę potrzeb na polski język migowy.

 

1–4 października 2021

Laboratorium stacjonarne w formie warsztatów-coachingu z Kate Marsh w CSW Zamek Ujazdowski.

Spotkanie będzie tłumaczone na język polski i w miarę potrzeb na polski język migowy.

W trakcie laboratorium duety artystów będą rozwijały materiał, który wspólnie wybrały i zgłosiły.

 

Biogramy prowadzących:

Iwona Olszowska jest tancerką, choreografką, improwizatorką, wykładowczynią Akademii Muzycznej w Łodzi na specjalności somatyka i choreografia. Uczy tańca współczesnego, świadomości ciała, kontaktu improwizacji oraz improwizacji jako performance’u. Była kierownikiem artystycznym Eksperymentalnego Studia Tańca EST. Przez dwa lata tworzyła Obszar Tańca w teatrze Barakah. Doświadczenie zdobywała w centrach tańca w Nowym Jorku oraz fakultatywnie na uniwersytetach w Waszyngtonie, Alabamie i Calgary, na warsztatach Śląskiego Teatru Tańca i Centrum Animacji Kultury. Uczyła w Krakowskiej PWST w Krakowie i Warsaw Dance Department. Prowadziła również lekcje somatyczne dla zespołów Polskiego Teatru Tańca oraz dla Carte Blanche Company w Norwegii. Tańczy solowo, improwizuje strukturalnie oraz prowadzi wykłady performatywne. Współtworzy spektakle z Pawłem Koniorem i muzykiem Marcinem Janusem. Ostatnio opracowała projekt społeczno-artystyczny TransForm Beeing dla Ciało Umysł.

 

Kate Marsh jest brytyjską tancerką z niepełnosprawnością, która od 20 lat tańczy, tworzy choreografie, zajmuje się pracą dydaktyczną i bierze udział w międzynarodowych festiwalach tańca współczesnego. W latach 1999–2004 była performerką i nauczycielką w Candoco Dance Company. Kontynuuje działalność jako niezależna tancerka, m.in. z artystką Welly O’Brien. Zainteresowania Kate skupiają się wokół percepcji ciała w sztuce i pojęciach związanych z jego estetyką. Szczególnie bliskie są jej zagadnienia związane z tym, jak percepcja ciała wpływa na praktykę artystyczną. W ukończonym w 2016 r. doktoracie Kate koncentruje się na przywództwie w kontekście tańca i niepełnosprawności. Pracuje jako asystentka badawcza w C-DaRE, Centre for Dance Research w Coventry University. Wspólnie z instytucją kultury Metal tworzy program rozwoju umiejętności przywódczych, który nazywa się Change Makers (Twórcy Zmiany).

 

Podane w ogłoszeniu terminy mogą ulec zmianie.

Szczegółowe pytania oraz wsparcie w wypełnieniu lub złożeniu wniosku: Karolina Dziełak-Żakowska z Instytutu Muzyki i Tańca: adres e-mail: karolina.zakowska@imit.org.pl, numer telefonu: 22 829 20 05, 785 180 000

 

Instytut Muzyki i Tańca i British Council nie ponoszą odpowiedzialności za kontuzje nabyte w trakcie trwania projektu lub zarażenie się w tym czasie wirusem COVID-19. Instytut Muzyki i Tańca dopełni wszelkich starań, by zapewnić wszystkim uczestnikom projektu bezpieczny udział zgodnie z wytycznymi MKiDN i MZ.

Warsztaty są częścią międzynarodowej współpracy w ramach projektu Europe Beyond Access realizowanego przy wsparciu programu Creative Europe, finansowanego przez Unię Europejską.

Partnerzy: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Teatr ROZBARK

Patron medialny: TVP Kultura

 

Projekt odbywa się w ramach programu Teatr-Taniec-Niepełnosprawność realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, British Council i Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego.

 

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2021–2024 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.