Treść strony
Ruszyły zapisy na wydarzenia w ramach Festiwalu Kultury bez Barier
Filmy i spektakle z audiodeskrypcją, oprowadzania po wystawach, spacery po mieście, wykłady, warsztaty i inne formy pozwalające dosłownie i w przenośni dotknąć różnych aspektów kultury – przed nami wielkie ogólnopolskie święto dostępności, czyli Festiwal Kultury bez Barier.
Dziewiąta edycja tego wydarzenia, organizowanego przez Fundację Kultury bez Barier, będzie trwała od 30 września do 10 października. W tym roku program tworzy 61 instytucji i organizacji kultury z 14 polskich miast: Lublina, Krakowa, Bielsko-Białej, Gdańska, Gdyni, Torunia, Piekar Śląskich, Rzeszowa, Łodzi, Białegostoku, Wrocławia, Chorzowa, Poznania i Nowego Sącza. W ramach festiwalu odbędzie się blisko 200 wydarzeń w całej Polsce!
Hasło tegorocznej edycji brzmi: MOŻESZ być blisko! – Ogromnie zależy nam na tym, aby ten festiwal na nowo obudził wszystkich, którzy odrobinę przysnęli w czasie pandemii i przyzwyczaili się do siedzenia w domu, przed komputerami. Liczymy, że znowu osoby z niepełnosprawnościami ruszą do instytucji kultury, a te zachwycą uczestników festiwalu nowymi propozycjami. I znowu będziemy blisko – mówi Robert Więckowski z Fundacji Kultury Bez Barier.
Podobnie jak w zeszłym roku, rozpoczęcie 9. FKBB zapowie iluminacja Pałacu Kultury i Nauki. 30 września fasada PKiN rozbłyśnie festiwalowymi barwami.
Wstęp na festiwalowe spotkania zazwyczaj jest bezpłatny lub w niższych cenach. Widzowie z niepełnosprawnością wzroku mają do dyspozycji różne rodzaje udogodnień, jak np. audiodeskrypcja, tyflografiki czy pomoc asystenta.
Wśród tegorocznych wydarzeń dostępnych dla osób z dysfunkcją wzroku w programie znajdziemy takie atrakcje jak: zwiedzanie Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Farmacji oraz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, zaglądanie za kulisy Teatru Starego w Lublinie, Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz Teatru Narodowego w Warszawie, pokazy filmów z audiodeskrypcją (np. „Aida” i „Zimna wojna” w Warszawie czy „Śledztwo w domu spokojnej starości” w Gdańsku), spektakle (takie jak chociażby „Proces” czy „Kordian” w Warszawie), a także tematyczne spacery po mieście (zwiedzanie warszawskiej Woli czy Łazienek). Przygotowano również wydarzenia z myślą o dzieciach: zwiedzanie Stacji Muzeum, warsztaty ceramiczne w Muzeum Archeologicznym w Krakowie czy tworzenia sensorycznego memory w Łodzi. Wśród rodzinnych propozycji są Djskie warsztaty międzypokoleniowe w Teatrze Guliwer, który zaprasza także na spektakl dla dzieci „Ale kino” z audiodeskrypcją, czy musicalowa wersja „Pinokia” w Chorzowie. Dla tych, którzy z różnych przyczyn pozostaną w domach, przygotowano spotkania online, np. Teatr Maska w Rzeszowie zaprasza na spektakl: „Hachiko”, który będzie można oglądać na platformie ppv, Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało oprowadzania online po aktualnych wystawach, a Muzeum Powstania Warszawskiego – różnego rodzaju zdalne wykłady i warsztaty.
Szczegółowe informacje oraz zapisy na wszystkie wydarzenia na stronie: https://fkbb.pl/
Rezerwować miejsca lub bilety można również mailowo: rezerwacje@kulturabezbarier.org lub telefonicznie: tel. i SMS: 793 996 475.
Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników
Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2021–2024 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Dodano: 23-09-2021 12:16:02