Treść strony

 

Rewolucja roślin

To zdumiewające, jaką popularność osiągnęła w ostatnich latach hobbystyczna uprawa roślin. Instagram wypełniony jest zdjęciami roślin doniczkowych, szczególnie sukulentów. Urban gardening” święci tryumfy. Skąd takie zainteresowanie światem udomowionej przyrody? – to pytanie stało się przyczynkiem do powstania wystawy „FLORAPHILIA. Rewolucja roślin, którą od 25 października do 29 grudnia można oglądać w Biennale Warszawa. Oprowadzanie po ekspozycji dostosowane do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących odbędzie się 13 grudnia. Organizuje je Fundacja Dostępnej Kultury Wizualnej Wielozmysły.

„Rośliny z dekoracji naszych półek i parapetów przekształcają się w źródła inspiracji dla działalności politycznej. Fascynuje nas ich odporność, zdolności adaptacyjne i komunikacyjne oraz obojętność wobec jakichkolwiek granic państwowych. I tak na przykład nawłoć kanadyjska zaszczepia w nas pierwiastek nieposłuszeństwa, róża japońska uczy, jak ewoluować w zależności od otoczenia, a tatarak staje się symbolem odnowy i oczyszczenia. Rośliny są istotami z natury wspólnotowymi – nie są indywiduami odgraniczającymi się wyraźnie jedne od drugich. Ich tożsamość jest głęboko pluralistyczna: od korzeni będących siedliskiem zdecentralizowanej inteligencji, po łączące je z innymi organizmami relacje zależności. Czyż nie jest to panaceum na współczesny indywidualizm?” – czytamy na stronie Biennale.

Oprowadzanie z audiodeskrypcją odbędzie się 13.12.2019 r. o godz. 17.30. Biennale Warszawa mieści się przy ul. Marszałkowskiej 34/50.

Dojazd:

Przystanek Pl. Zbawiciela (147 m), tramwaj: 4, 10, 14, 15, 18, 35;

Przystanek Pl. Konstytucji (244 m), tramwaj: 4, 15, 18, 35,

Autobus: 118, 131, 151, 159, 411, 501, 502, 514, 519, 520, 522, 525,

Organizatorzy oferują, że mogą odebrać zainteresowane osoby z okolicznego przystanku lub wskazanego miejsca w centrum Warszawy. Jeśli istnieje taka potrzeba, proszą o kontakt: tel. 723 665 314

e-mail: info@wielozmysly.org

Wystawa jest częścią projektu „Floraphilia. O wzajemnych powiązaniach świata roślin, botaniki i kolonializmu”, realizowanego przez Akademię der Kuenste der Welt w Kolonii ze środków Kulturstiftung des Bundes. Jego celem jest zgłębienie społecznych i politycznych aspektów historii roślin, botaniki i ogrodów botanicznych, w szczególności ich uwikłania w historię kolonializmu oraz ich znaczenia w kontekście ekonomicznym, feministycznym i migracyjnym. Projekt rozpoczął się w ubiegłym roku wystawą „Floraphilia. Rośliny jako archiwa, sympozjum Ogród botaniczny jako przestrzeń kolonializmu” w ogrodzie botanicznym i performensami w Kolonii. W tym roku jest realizowany w innych lokalizacjach we współpracy z międzynarodowymi instytucjami partnerskimi. Oprócz wystawy w Biennale Warszawa wydarzenia odbywają się w Berlinie (we współpracy z Savvy Contemporary), Aalst (przygotowane wraz z CIAP Kunstverein oraz Netwerk Aalst), a także w Londynie w ramach projektu badawczego Critical Ecologies realizowanego przez Goldsmiths, University of London.

Więcej o wystawie:

facebook.com/events/543057503150442/

www.biennalewarszawa.pl/floraphilia/

Fundacja Dostępnej Kultury Wizualnej Wielozmysły

www.wielozmysly.org

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.