Treść strony

 

Pomoc uchodźcom z niepełnosprawnością wzroku – Barbara Zarzecka

Alexander Biełousow, dyrektor Charkowskiego Specjalnego Szkolno-Wychowawczego Kompleksu im. Władimira Korolenki, opublikował w internecie film, na którym widać zniszczony przez bomby budynek szkoły. Niewidome dzieci, które w życiu nie widziały słońca, tutaj przeżyły całe swoje życie, tutaj zdobyły wykształcenie i tutaj próbowały przeżyć, zostały bez niczego. Szumowiny, pozwolilibyście inwalidom przeżyć – słychać na nagraniu ostre słowa dyrektora.

Budynek szkoły został zbombardowany dzień po ewakuacji pierwszej grupy niewidomych dzieci. Na szczęście pozostali uczniowie i opiekunowie schronili się w piwnicy i czekali tam do czasu przybycia kolejnego kierowcy ratującego ich życie.

Ukraino – jesteśmy z Tobą
„Pierwsza grupa uczniów i absolwentów szkoły dla niewidomych w Charkowie dotarła do Polski i znalazła tymczasowy, w co bardzo wierzymy, dom w SOSW w Dąbrowie Górniczej. Dzięki wsparciu rządów Polski i Ukrainy, służb dyplomatycznych, policji, a przede wszystkim ośrodka przyjmującego, wszystko przebiegło pomyślnie. Ewakuacja trwa, a na naszych ukraińskich Przyjaciół czekają miejsca w innych ośrodkach” – napisała 3 marca 2022 r. Małgorzata Zuber w jednym ze swoich postów na Facebooku.

Miejsca są przygotowane na przykład w Owińskach. „W porozumieniu z naszym organem prowadzącym – Starostwem Powiatowym w Poznaniu – dyrekcja ośrodka dla dzieci niewidomych w Owińskach informuje naszych ukraińskich przyjaciół, że w razie potrzeby przyjmiemy w nasze progi dzieci niewidome i słabowidzące z terenu Ukrainy. Zapewniamy poza edukacją także opiekę pedagogów, psychologów, terapeutów i miejsce w internacie. Ukraino – jesteśmy z tobą!” – taki komunikat widnieje na stronie wielkopolskiego Ośrodka.

Również tyflopedagodzy z Dąbrowy nie mieli żadnych wątpliwości, że należy włączyć się w akcję pomocową. – We wtorek zebrałam moich nauczycieli i osoby odpowiedzialne za samorząd, byśmy przemyśleli formę wsparcia. Chcieliśmy pomóc konkretnej szkole w Ukrainie. Po rozmowie z dyrektorem Biełousowem i po tym, jak dostaliśmy zielone światło od władz miasta, ustaliliśmy, że przyjmiemy dzieci z Charkowa w naszym ośrodku – mówi Violetta Trzcina, dyrektor placówki. – Myśleliśmy, że pojedziemy po 12 osób i wystarczy nam szkolny bus. Dostaliśmy jednak informację, że pomocy potrzebuje więcej osób. Zaczęliśmy więc na szybko szukać autobusu – dodaje.

Zapadła jednak decyzja, by zorganizować konwój i ściągnąć do Polski wszystkich podopiecznych charkowskiej szkoły specjalnej, razem z pracownikami. – Załatwiliśmy autobus, który przywiezie do Dąbrowy Górniczej 59 osób: 23 dzieci i 36 pracowników szkoły. Wśród nich będzie także dyrektor Biełousow, ranny w czasie kolejnego bombardowania – mówi Violetta Trzcina. Druga grupa dotarła do Dąbrowy dziś nad ranem (5 marca 2022 r.), więc wszyscy, podopieczni i opiekunowie, są już bezpieczni w naszym kraju.

Jak pomóc?
Dzieci, które trafiły do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dąbrowie Górniczej, można wspomóc wpłatami na konto:

Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Razem do celu”:
ING Bank Śląski: 76 1050 1272 1000 0022 6577 2166
Z dopiskiem: Pomoc dla dzieci z Ukrainy
KRS: 0000114587

Na przeprowadzenie ewakuacji niewidomych uchodźców z Ukrainy i zabezpieczenie ich podstawowych potrzeb bytowych w Polsce cały czas pozyskiwane są fundusze od darczyńców. Pieniądze zbiera również Fundacja Ari Ari, która pozyskała już prawie 70 tysięcy złotych. Zbiórka prowadzona jest na portalu

https://pomagam.pl/drogadosamodzielnosci?fbclid=IwAR0YNgaex0Szga3trWQUVL4-S73ybiUU0ZuZ2qfdCME84XIWqjUjYDH57TY

„Już teraz wysłaliśmy 16 tysięcy złotych na najpilniejsze potrzeby do Charkowa, by zabezpieczyć tych, którzy wciąż pozostali w mieście. Kolejnych 10 tysięcy za chwilę zostanie przekazanych dla charkowskiej organizacji Pravo Vibora, która za te pieniądze zakupi leki, żywność i paliwo, które pomoże w organizowaniu kolejnych transportów – również z mniejszych miejscowości, gdzie trwają także zaciekłe bombardowania” – informowała Fundacja w mediach społecznosciowych.

Fundacja Ari Ari, wspólnie z ukraińską organizacją Pravo Vibora z Charkowa, od ponad dziewięciu lat wspiera osoby niewidome i słabowidzące z Ukrainy. Razem zorganizowali już ponad dwadzieścia projektów: wymian i wizyt młodzieży z niepełnosprawnością wzroku, doposażenia ośrodków dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, szkól oraz rehabilitacji, szkoleń i warsztatów dla młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnościami, ich rodziców, opiekunów, nauczycieli i wolontariuszy. W styczniu przygotowywali się do zorganizowania kolejnego cyklu projektów „Samodzielność. Akademia samopomocy dla osób niepełnosprawnych” i „Mamina Szkoła”.

Osoby, które są w stanie zaoferować zakwaterowanie, transport lub inną formę niematerialnej pomocy, mogą natomiast skorzystać z „Ogólnopolskiej tablicy wsparcia oferowanego uchodźcom z niepełnosprawnościami” – formularza koordynowanego przez Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami. Jest on dostępny na stronie: https://docs.google.com/document/d/138S99EpmqJSR4R_OAttq5oKEFJNyC_JinT5zVL-hNJM/edit?fbclid=IwAR1oheq76xkDRYcIDDM7Jh9A2wFhFTzLV30khIdkeoZhDbO4VcqaR6EgWms

Z kolei portal niepelnosprawni.pl przygotował „Listę wsparcia”, czyli wykaz miejsc, grup i organizacji, gdzie uchodźcy z niepełnosprawnościami mogą otrzymać pomoc w Polsce. Lista jest dostępna pod linkiem: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1992058?fbclid=IwAR2e4MOB8AGlguy02KqJsyJDIz3y778onfbExHKRm6avoz9t6dXxE5M96gg

Barbara Zarzecka

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2021–2024 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.