Treść strony

 

Po tandemową przygodę na „Opolskiej pętelce” – Radosław Nowicki

Fundacja „naKole” zaprasza wszystkich niewidomych i niedowidzących pasjonatów kolarstwa do wzięcia udziału w pierwszym ultramaratonie rowerowym na Opolszczyźnie. „Opolska pętelka” odbędzie się w dniach 17–19 czerwca 2022 roku. Wystartują w niej zarówno solowi rowerzyści, jak i tandemowe duety. Zapisy na to wydarzenie będą trwały do końca marca.


Trudno oprzeć się wrażeniu, że w ostatnich latach kolarstwo rekreacyjne stało się sportem narodowym Polaków. Wielu rodaków rezygnuje z grillowego biesiadowania na działce albo z przesiadywania na kanapie przed telewizorem, wybierając rowerowy wypoczynek na świeżym powietrzu. Dla wielu czytelników tego tekstu pewnie rower bardziej kojarzy się ze zmęczeniem niż z wypoczynkiem, ale na swoim przykładzie mogę zaświadczyć, że wysiłek w trakcie jazdy na tandemie można odbierać jako coś pozytywnego. W trakcie jazdy wydzielają się bowiem endorfiny, czyli hormony szczęścia, które pozwalają czerpać jeszcze więcej radości z jazdy na rowerze. Dla niektórych przejechanie już pięciu czy dziesięciu kilometrów będzie stanowiło wielki wyczyn, a inni nie widzą sensu wsiadania na rower, kiedy wycieczka jest krótsza niż pięćdziesiąt czy sto kilometrów. Jednak są i tacy, którzy szukają jeszcze większych wyzwań. Dla nich w kalendarzu rowerowych imprez dostępnych jest coraz więcej różnej maści maratonów. Niektóre z nich odbywają się na podłożu asfaltowym, inne na mieszanym, a jeszcze inne nastawione są typowo na jazdę w terenie MTB [ang. mountain biking – forma kolarstwa uprawianego w trudnym terenie na rowerach górskich]. Jedne liczą pięćset kilometrów, a inne ponad tysiąc. Chyba najsłynniejszymi są „Wisła 1200” oraz „Bałtyk-Bieszczady Tour”. W nich jednak startują tylko najwytrwalsi pasjonaci rowerowych wyzwań, choć tandemy czasami również podejmują takie wyzwanie. Przykładem może być Patrycja Kuter, która z pilotem Jarkiem ukończyła na przykład drugi z wymienionych wyżej ultramaratonów.

Wypełnić niszę
Nie ma co jednak ukrywać, że do tej pory wszelkie tego typu imprezy nastawione były na pełnosprawnych kolarzy. Zmienić postanowiła to fundacja „naKole”, która stawia na rehabilitację osób niewidomych i niedowidzących przez sport. Postanowiła ona zorganizować ultramaraton na Opolszczyźnie, w którym osoby z dysfunkcją wzroku wystartują razem z pełnosprawnymi miłośnikami dwóch kółek.

– Pomysł organizacji takiego wydarzenia pochodzi od Łukasza [Łukasz Jurkowski – członek zarządu fundacji, a zarazem pilot tandemu przyp. red.], który opracował trasę „Opolskiej pętelki”. Jest on miłośnikiem turystyki rowerowej, zwłaszcza lasów i szutrów oraz całego regionu opolskiego. Ponadto obserwacja rynku i potrzeb lokalnych rowerzystów skłoniła nas do wypełnienia niszy w tym temacie. Chcieliśmy dać możliwość ludziom poznania odległych i rzadko odwiedzanych miejsc na Opolszczyźnie z poziomu rowerowego siodełka – powiedziała Alicja Stelmaszczyk, niewidoma wiceprezeska fundacji, która w ubiegłym roku podjęła wyzwanie i po dwóch próbach ukończyła maraton „Wisła 1200”. – Mój udział w tym maratonie pokazał, że na podwójnym rowerze da się pokonać trudne tereny. Tymczasem osoby z uszkodzonym wzrokiem nie mają w Polsce takiego surwiwalu organizowanego z myślą o tandemach. Postanowiliśmy to zmienić i dać możliwość im sprawdzenia się na trasie „Opolskiej pętelki” – dodała.        

Od Paczkowa do Paczkowa
„Opolska pętelka” odbędzie się w dniach 17–19 czerwca 2022 roku, a jej trasa będzie liczyła około 420 kilometrów, w tym ponad 3800 metrów przewyższeń. Wcześniej została sprawdzona przez zespoły tandemowe, w których skład wchodziły osoby z dysfunkcją wzroku. Wszystko po to, aby projekt mógł trafić do jak najszerszej grupy rowerowych miłośników. Wziąć w nim bowiem udział mogą zarówno pojedynczy pasjonaci dwóch kółek, jak i drużyny tandemowe. Niedopuszczalne będzie za to używanie rowerów z jakimkolwiek wspomaganiem mechanicznym. Zawody będą rozgrywane bez zewnętrznego wsparcia, czyli każdy z uczestników będzie musiał samodzielnie zapewnić sobie jedzenie, picie, spanie i serwis sprzętu. Trasa maratonu będzie wiodła przez najbardziej urokliwe części Opolszczyzny, a dokładniej rzec ujmując, przez 108 miejscowości w ośmiu powiatach (nyskim, prudnickim, głubczyckim, kędzierzyńsko-kozielskim, strzeleckim, opolskim, grodzkim i brzeskim). Przygoda rowerowa zacznie się w Paczkowie przy zalewie. Stamtąd uczestnicy maratonu będą kierowali się na południowy wschód Polski w kierunku Pilszczu wzdłuż granicy polsko-czeskiej, po drodze odwiedzając najbardziej wysunięte na południe części Opolszczyzny. Z jej południa kierować się będą na północ. Przejadą przez Baborów, Polską Cerekiew, Kędzierzyn-Koźle, Górę św. Anny, aż dotrą do Opola, gdzie przejadą przez urokliwy rynek i wyspę Bolko. Dalej podążą w kierunku Niemodlina, Grodkowa, Rogowa, Szklar i Paczkowa, gdzie zaplanowana jest meta.

– Trasa maratonu w dużej części poprowadzona jest starymi szlakami turystycznymi, na przykład Głównym Szlakiem Sudeckim, tym samym reaktywuje niektóre zapomniane ścieżki. Ich podłoże jest bardzo mieszane. Występują asfalty, szutry, lasy, bezdroża, pola, kamienie, błoto, potoki górskie, rzeki i góry. Poza tym, biorąc udział w naszej imprezie, będzie można zobaczyć zamki, pałace, zabytkowe ruiny i malownicze wioski Opolszczyzny – wyjaśniła znana w Opolu niewidoma aktywistka, która lubi tandemowe podróże.  

Satysfakcja gwarantowana
Bez wątpienia nie każda osoba niewidoma może wziąć udział w takim maratonie. Musi ona mieć już jakieś doświadczenie związane z jazdą na tandemie. Chcąc bowiem zostać sklasyfikowana, będzie musiała zmieścić się w limicie czasu, który wynosi 60 godzin. Ktoś musi bowiem wygrać, ale nikt nie przegra. Czas będzie liczony non stop od startu do momentu zameldowania się na mecie. Zapewne w trakcie jazdy kryzysów nie będzie brakowało, ale satysfakcja z ukończenia „Opolskiej pętelki” może przykryć wszelkie problemy napotkane po drodze.

– Dla każdego uczestnika trudność maratonu będzie w innym miejscu. Przykładowo Łukasz z perspektywy pilota tandemu stwierdził, że największą trudnością było dla niego opisywanie całej trasy, szczególnie górzystego odcinka od Paczkowa aż do Pilszcza, a później okolic Góry św. Anny oraz terenów za Głogówkiem. Poza tym tak naprawdę każdy w pewien sposób będzie mierzył się ze swoimi słabościami. Będzie miał możliwość zmęczyć się, denerwować się, przeżywać kryzysy, cieszyć się. Na pewno emocje będą się przeplatały, ale na mecie satysfakcja z ukończenia maratonu będzie niewyobrażalnie duża – stwierdziła Alicja Stelmaszczyk.

Wystarczy chcieć
Fundacja „naKole” liczy, że do udziału w „Opolskiej pętelce” zgłosi się spora liczba niewidomych i niedowidzących osób, które nie tylko będą miały możliwość przeżycia niesamowitej przygody, ale również poznania się wzajemnie.

– Chcielibyśmy dotrzeć do jak największej grupy osób z dysfunkcją wzroku z informacją o tej imprezie. Marzy nam się udział w niej wielu tandemów, ale każde zgłoszenie osoby niewidomej przyjmiemy z ogromną radością. Będzie ono dla nas stanowiło wielki sukces – przyznała organizatorka ultramaratonu na Opolszczyźnie, która w 2021 roku została uhonorowana tytułem „Społecznika województwa Opolskiego”. 
Co więcej, jeśli ktoś czuje się na siłach wziąć udział w tym przedsięwzięciu, a nie ma odpowiedniego tandemu albo brakuje mu pilota, to może zgłosić się do Fundacji, która oferuje pomoc w skompletowaniu zarówno tandemowego duetu, jak i rowerowego sprzętu.

– Jeśli osoba z dysfunkcją wzroku będzie kondycyjnie przygotowana do udziału w maratonie, ale nie będzie miała tandemu lub pilota, to może się z nami skontaktować, a nasz fundacyjny zespół postara się temu zaradzić. Tandemy mamy i trzeba z nich korzystać – dodała Stelmaszczyk. 

„Opolska pętelka” będzie okazją nie tylko do dobrej zabawy, odkrycia najciekawszych miejsc Opolszczyzny, promocji zdrowego trybu życia oraz aktywnego spędzania czasu, ale także do wymiany doświadczeń między widzącymi i niewidomymi sympatykami rowerowego szaleństwa. Być może maraton ten przyczyni się do poszerzenia grona pilotów tandemów, których brakuje w całej Polsce.

– Skupiamy się na pokazaniu piękna naszego regionu oraz możliwości podróżowania po tych terenach rowerami, ale liczymy także na integrację środowiska widzących z niewidomymi. Fajnie byłoby, gdyby udało nam się przekonać rowerowych „singli” do jazdy w tandemie – skomentowała niewidoma opolanka.         

Nakręć się z nami
Fundacja „naKole” działa już od kilku lat. Brała udział między innymi w akcji „Nakręć się z nami kilometrami”. Przeprowadziła także takie projekty jak: „Tandemomania”, „naKole na kajaki”, „Rajd rowerowy na Biskupią Kopę”, „Wolontariat naKole” czy „Solidarni naKołach”. W tym roku jej największym przedsięwzięciem będzie „Opolska pętelka”, ale nie oznacza to, że nie zorganizuje również innych rowerowych wydarzeń.

– Mamy wiele pomysłów. Składamy wnioski i zobaczymy, na co uda nam się pozyskać środki finansowe. Tradycją Fundacji będzie listopadowy wyjazd w Góry Opawskie. Wcześniej w planach mamy także dzień dziecka w zaprzyjaźnionej stadninie koni, jednodniowe oraz weekendowe rajdy tandemami po najbliższej okolicy. Teraz zajmujemy się „Opolską pętelką”, ale niebawem opublikujemy kalendarz naszych imprez na ten rok – zakończyła Alicja Stelmaszczyk.

Organizatorami „Opolskiej pętelki” są fundacja „naKole” oraz Urząd Miejski w Paczkowie. Do udziału w pierwszym ultramaratonie na Opolszczyźnie można zgłaszać się do końca marca 2022 roku. Opłata startowa jest zmienna i zależy od terminu dokonania wpłaty. Wynosi 230 złotych, jeśli zostanie dokonana do 15 marca 2022 roku, natomiast 260 złotych, jeśli w terminie 16–30 marca 2022 roku. W skład pakietu startowego wchodzą: miejsce noclegowe przed rozpoczęciem maratonu, komin lub chusta Buff, woda i słodka niespodzianka. Dodatkowo dla finischerów, czyli osób, które ukończą maraton w limicie czasu, organizatorzy przewidzieli pamiątkowe medale oraz rowerowe koszulki „Opolskiej pętelki”. Wszelkie informacje dotyczące opolskiego ultramaratonu oraz zgłoszenia udziału w nim można dokonać na stronie: www.fundacjanakole.org/opolska-petelka/

Radosław Nowicki

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2021–2024 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.