Treść strony

 

Pasjonaci teatru w telewizji

Jeszcze tej zimy TVP2 wyemituje trzynastoodcinkowy dokument fabularyzowany „Pasjonaci”, przedstawiający historię osób niewidomych i niedowidzących – aktorów Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego (ITAN) w Krakowie. Serial będzie można oglądać w każdą sobotę o godz. 11:55 i 12:30. Pierwszy odcinek już 28 grudnia 2019 r.

„Pasjonaci” to trzynaście różnych historii życiowych – każda z nich zwraca uwagę na inny problem, z jakim borykają się osoby z niepełnosprawnościami. Bohaterami serii będą aktorzy Teatru ITAN, ich bliscy i przyjaciele oraz profesjonalni aktorzy, m.in.: Adrianna Biedrzyńska, Katarzyna Jamróz, Tadeusz Huk, Leszek Piskorz, Justyna Sieńczyłło, Aldona Jankowska, Dorota Pomykała i Andrzej Zaborski.

Film będzie zabawną, ale też refleksyjną opowieścią o życiu osób niewidomych – m.in. Danki, która pisze projekty dla teatru i potrafi wydobyć pieniądze nawet spod ziemi, Wandy lecącej do Dublina, do syna, który miał wylew, czy Reni, która ma talent wokalny i chciałaby nagrać płytę. – To będzie piękny, poetycko-narracyjny obraz ukazujący świat osób z deficytem wzroku. Audiodeskryptor będzie im więc opowiadał, że znajdujemy się nad morzem, na krakowskiej kładce Bernatka, na Rusinowej Polanie w Tatrach czy w centrum Warszawy. Tam właśnie będą się odbywały sceny – zdradza Artur Dziurman, który jest odpowiedzialny za scenariusz i reżyserię „Pasjonatów”. Do dofinansowania projektu udało mu się przekonać Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, PFRON i PKN Orlen.

Artur Dziurman to reżyser, aktor telewizyjny i filmowy. Prowadzony przez niego od 15 lat Teatr ITAN zagościł na wielu polskich scenach ze swoimi spektaklami już 1300 razy. W 2016 roku zrealizował również pełnometrażowy film „Marzenie”, a rok później – „Wykluczonych”, czyli 45-minutowy fabularyzowany dokument, który wyemitowała TVP, a potem także telewizje regionalne.

Dziś reżyser i aktorzy marzą o swoim miejscu. – Podczas zdjęć zobaczyliśmy budynek znajdujący się na terenie szpitala Babińskiego. Totalna ruina, ale dla nas idealny. Wymaga remontu, lecz gdy wszystko się uda, będziemy tam wystawiać zarówno spektakle dla widzów dorosłych, jak i baśnie dla dzieci – snuje plany Dziurman. Wszystko wskazuje na to, że jest szansa na ich spełnienie. – Chcemy być teatrem z prawdziwego zdarzenia, dofinansowanym przez państwo polskie, bo w naszym kraju działają różne instytucje kultury, a takiej jeszcze nie ma – podkreśla reżyser.

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.