Treść strony

 

Na spacerze w Beskidach

Zobaczyć Beskid Niski – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją” to tytuł projektu realizowanego przez Grupę Bieszczadzką GOPR w podkarpackiej wsi Olchowiec położonej na terenie gminy Dukla. Efektem realizacji przedsięwzięcia jest ponad czterokilometrowa trasa spacerowa przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Na szlaku zamontowano osiemnaście punktów TOTUPOINT, znaczników zaprojektowanych przez Jana Szustera, prezesa PIRS Creative Lab Sp. z o.o.

Ścieżka „Zobaczyć Beskid Niski” ma formę pętli wokół góry Horb (516 m n.p.m.), rozpoczyna się na parkingu w Olchowcu przy Domu Ludowym, przechodzi przez most, następnie obok cerkwi, a dalej wzdłuż żółtego szlaku turystycznego PTTK. Mijamy tu kilka interesujących punktów, takich jak przydrożne kapliczki czy punkty widokowe, przy których można się zatrzymać. Następnie szlak dochodzi do drogi asfaltowej, gdzie skręca w lewo do Muzeum Kultury Łemkowskiej, tam łączy się ze ścieżką edukacyjno-historyczną Olchowiec, prowadzi do drogi, biegnie dalej i wraca do punktu wyjścia, zataczając koło. Ścieżka w większości wiedzie nas drogami gruntowymi. – To ułatwia poruszanie się po niej osobom z niepełnosprawnością wzroku – tłumaczy Krzysztof Szczurek, naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

Żeby móc skorzystać z systemu nawigacyjno-informacyjnego zwanego TOTUPOINT, trzeba mieć zainstalowaną w telefonie specjalną aplikację, która jest darmowa. – To właśnie poprzez nią będzie można odsłuchać, w którym miejscu się znajdujemy, ale też komunikaty przybliżające historię, przyrodę, kulturę i różne ciekawostki – mówi Krzysztof Szczurek.

By aplikacja odnalazła zamontowany znacznik, należy włączyć w telefonie funkcję Bluetooth. Informacja jest przekazywana w formie tekstowej lub dźwiękowej. Wszystkie komunikaty umieszczone na ścieżce możemy również znaleźć na stronie http://www.totupoint.pl/strona.php?nazwa=lista_znacznikow_totupoint&miasto=Olchowiec&miejsce=Szlak+turystyczny++

O realizowanym projekcie, a także o dostępności osób z niepełnosprawnościami do kultury i turystyki mówiono podczas konferencji nawiązującej do hasła „Turystyka sprzyjająca włączeniu społecznemu”, która została zorganizowana w Klimkówce. Wzięli w niej udział między innymi: Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, zdalnie – Paweł Wdówik – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Jolanta Sawicka – wicewojewoda podkarpacki, Tadeusz Matuszewski – zastępca prezesa PFRON, Beata Białowąs – członek zarządu województwa śląskiego oraz wicemarszałek Piotr Pilch, który reprezentował samorząd województwa.

– To bardzo cenny projekt, który przyczyni się nie tylko do uatrakcyjnienia oferty turystycznej Podkarpacia, ale przede wszystkim wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom osób niewidomych i niedowidzących, którzy nie powinni być wykluczeni – mówił podczas spotkania wicemarszałek Piotr Pilch.

Krzysztof Szczurek powiedział, że pomysł na wytyczenie i zorganizowanie szlaku dla osób z dysfunkcją wzroku to efekt organizowanych w 2019 i 2020 roku konferencji, które poruszały kwestie dostępności szlaków dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Naczelnik GB GOPR zapowiada, że w tym regionie ma powstać jeszcze jeden szlak dostępny dla turystów z niepełnosprawnością wzrokową. Ścieżka z podobnymi udogodnieniami – jeśli tylko znajdą się środki na ten cel – zostanie wytyczona w Bieszczadach.

Jest to potrzebne – twierdzą goprowcy, ponieważ szlakami wędruje wiele osób z niepełnosprawnościami wzroku. – Mamy znajomych, którzy są niewidomi. To oni przekazują nam, na jakie utrudnienia natrafiają, spędzając wolny czas w różnych regionach Polski – mówi Krzysztof Szczurek. Nie widzą, gdzie stoi ławka, na której można usiąść, nie potrafią też zlokalizować, na przykład, wiaty grillowej. I właśnie dlatego „totupointy” montowane są przy tego typu infrastrukturze turystycznej.

Uczestnicy konferencji rozmawiali nie tylko o realizowanym na Podkarpaciu projekcie ścieżki z audiodeskrypcją. Poruszono tematy związane z kwestiami prawnymi dotyczącymi wypoczynku osób z niepełnosprawnościami. Mówiono także o działaniach rządu w ramach programu Dostępność Plus. Tego dnia odbyło się też szkolenie dla przewodników z zakresu oprowadzania osób z niepełnosprawnościami wzroku po utworzonej ścieżce.

Projekt realizowany jest przez bieszczadzką grupę GOPR dzięki wsparciu finansowemu z budżetu urzędu marszałkowskiego. Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 196 tysięcy złotych.

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2021–2024 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.