Treść strony
Muzeum dostępne zaprasza
Świat malarstwa nie musi być obcy dla osób z dysfunkcją wzroku. Z tego założenia wychodzą pracownicy Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, którzy regularnie organizują spotkania ze sztuką. Dzięki ich lekcjom i warsztatom można poszerzyć swoją wiedzę i dotknąć tego, co w kulturze niedostępne dla osób niewidomych i słabowidzących. Tym razem Muzeum zaprasza na spotkanie z twórczością wybitnych artystów i artystek swoich czasów.
Kobiety artystki
Anna Bilińska, Olga Boznańska, Henryka Beyer, Zofia Stryjeńska to malarki, które osiągnęły artystyczny sukces. Nie było to łatwe w świecie sztuki, w którym prym wiedli mężczyźni. W jaki sposób kobiety zdobywały wówczas wykształcenie? Jak i dla kogo tworzyły? Jakie tematy podejmowały w swojej twórczości? – będzie można dowiedzieć się w najbliższy piątek, 10 września, o godzinie 18.00.
Spotkanie poświęcone malarkom odbędzie się w Muzeum Narodowym w Warszawie (Al. Jerozolimskie 3). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale należy się zapisać pod adresem mailowym edukacja@mnw.art.pl lub telefonicznie 22 629 50 60. Uwaga: liczba miejsc ograniczona!
Rzeźbiarz, który potrafił malować
Z kolei w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni (przy ul. Puławskiej 113a) 16 września i 14 października o godzinie 18.00 odbędą się oprowadzania po wystawie „Xawery Dunikowski. Malarstwo”. To pierwsza ekspozycja poświęcona tej mniej znanej dziedzinie twórczości Dunikowskiego. Był on bowiem przede wszystkim rzeźbiarzem, ale malarstwo było ważną częścią jego działalności artystycznej. Kreował się na artystę wszechstronnego. „Ładnie bym wyglądał, gdybym nie potrafił malować. Dzięki temu, że umiem malować, potrafię i rzeźbić” – twierdził Dunikowski. Za pomocą pędzla opowiadał o osobistych uczuciach i przeżyciach, których nie chciał, lub z różnych przyczyn nie mógł, przełożyć na język form rzeźbiarskich. Obrazy bywały również wyrazem jego miłości i przywiązania do bliskich mu osób, m.in. do córki Marii. Ekspozycja podzielona jest na sale tematyczne, które pozwalają prześledzić tok myśli artysty, jego zmaganie się z tematem i udoskonalanie warsztatu.
Wystawę zwiedzimy z przewodnikiem, specjalnie przygotowanymi materiałami dotykowymi i audiodeskrypcją. Czas trwania oprowadzania: 60 minut. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapisy zbierane będą od poniedziałku 13 września pod adresem edukacja@mnw.art.pl lub telefonicznie 22 629 50 60. Liczba miejsc jest ograniczona.
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w dotarciu na oprowadzania, organizatorzy proszą o taką informację podczas zapisów.
Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników
Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2021–2024 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Dodano: 09-09-2021 12:56:10