Treść strony

 

Między pasją a brawurą – Izabela Galicka

Rzadko sięgamy po filmy dokumentalne, wybieramy raczej fabułę. Ale są takie, które po prostu trzeba obejrzeć. Należy do nich na pewno poruszający dokument pt. „Połączeni” („Connected”). Autorką jest młoda reżyser, Aleksandra Maciejczyk, ona też napisała scenariusz. Cudowne zdjęcia wykonał natomiast Maciej Edelman i to im w dużej mierze ten krótki film zawdzięcza swą wymowę. Nie bez powodu też został obsypany nagrodami – i myślę, że mniejsze znaczenie miało tu to, że mówi o sporcie osób niewidomych, a bardziej liczyło się to, jak przedstawia „udrękę i ekstazę” człowieka zmagającego się z własną słabością oraz siłami natury.

Film rozpoczyna kadr, w którym widzimy na czarnym tle dwie pary poruszających się punktów – to oczy, a może świetliki? Potem przenosimy się do górskiego schroniska, gdzie małżeństwo pięćdziesięciolatków, Krzysztof i Wiola, przygotowuje się rankiem do narciarskiej wyprawy. Krzysztof łączy ich kaski za pomocą Bluetootha – sam bowiem nie widzi, więc Wiola będzie niejako jego „pilotką” podczas zjazdu. Pomysł wydaje się tyleż racjonalny co ryzykowny. Już pierwsze kroki pary na śniegu ukazują wszystkie możliwe niebezpieczeństwa tej wyprawy. Oboje jednak nie rezygnują. Podczas wjazdu wyciągiem na szczyt pozornie zwyczajna rozmowa ujawnia niezwykłą siłę charakteru obydwojga i ich pogodę ducha. A także głęboką zażyłość, która jest konieczna, by w ogóle podjąć takie wyzwanie. Tymczasem mgła gęstnieje, góry stają się coraz bardziej niegościnne i wręcz groźne. Widz ma poczucie kruchości tych dwóch ludzkich sylwetek i grożącego im niebezpieczeństwa. Czy wystarczy głos Wioli, by Krzysztof z powodzeniem zjechał z góry? Co się może stać, gdy łączność zostanie zerwana?

Czytałam kilka recenzji tego filmu. Krytycy najczęściej podkreślają jego głęboko humanistyczny wydźwięk. Piszą, że jest to film o miłości i odpowiedzialności. Albo o zaufaniu. Ja osobiście odebrałam ten przekaz jeszcze inaczej. Stawia on ważne pytania: Gdzie jest granica własnych możliwości? Czy przekraczanie barier, jakie niesie niepełnosprawność, zawsze ma sens? I wreszcie: Czy w imię spełniania marzeń mamy prawo ryzykować własnym zdrowiem i życiem?

Może Państwo po obejrzeniu tego dokumentu postawią sobie jeszcze inne pytania. Film gorąco polecam.

Izabela Galicka

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2021–2024 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.