Treść strony
INTELIGENCJA EMOCJONALNA (Część 3) Myślę, więc jestem - Anna Kowalska
Ciągle każą nam myśleć. Moja nauczycielka mówiła: „Ty myśl, Ty się nie uśmiechaj Phone Number Trace , bo musisz żyć i pracować”. Założenie, że radość, czyli emocja, przeszkodzi w budowaniu przyszłości, nie należy do wyjątkowych. Zapytajcie znajomego racjonalnego, pewnie się z tym zgodzi. Tak, nie da się nie myśleć, ale czy istotnie przy tym trzeba nie czuć?
Określenie „bezmyślny” to nie komplement. Gotowi jesteśmy się bronić i udowodnić, że myślimy. Gdyby używał rozumu, to nie wziąłby kredytu, nie wyszłaby za tego faceta, nie tkwiłaby latami w tej robocie. Kartezjusz by się ucieszył, bo te sądy potwierdzają, że kto myśli, ten jest: mądry, temu się wiedzie, ten ma poukładane w życiu. A myśleć można o wszystkim: o wczorajszym obiedzie i wolności (to treść naszej myśli). Myśleć można krótko, ulotnie lub natrętnie, obsesyjnie, automatycznie (to forma naszej myśli).
Okazuje się, że myśleć, to nie ot tak sobie myśleć. Społeczne guru każą nam myśleć pozytywnie. Przyświeca temu wiara, że od samego myślenia życie na dobre się zmienia, że bierny optymizm, typu myśl i czekaj, nastawienie, spełnia każde marzenie, to prosta, gładka droga do każdego sukcesu. Pogląd przeciwstawny do starego „dumał, nie dumał, carem nie budziesz”. Choć istotnie: „Nasze życie jest tym, czym uczynią je nasze myśli” (Marek Aureliusz). To one nadają faktom znaczenie. Odzwierciedlają rzeczywistość w naszych głowach i pozwalają się nią dzielić z innymi.
Filip Zimbardo pisze, że myślenie to szeroki zakres aktywności poznawczych od „rozwiązywania konkretnych problemów do marzeń na jawie i wzlotów fantazji”.
Myślenie pozwala rozwiązywać problemy, ale to emocje sprawiają, że uznajemy coś za problem.
Ćwiczenie, czyli możliwość praktycznego zastosowania wiedzy
Usiądź wygodnie i skoncentruj się na sobie. Na kartce zapisz wszystko, co się z Tobą dzieje. Co w Twoim ciele, co czujesz, jakie słowa, obrazy, zdania przebiegają przez twoją głowę. Gotowe? A teraz podziel rzekę twoich zapisków na te strumyki, które dotyczą emocji, myśli i odczuć z ciała. Których jest najwięcej? Co to mówi o Tobie, Twoim sposobie przeżywania świata i kontaktu ze sobą?
Ćwiczenie:
Dokończ 5 razy zdanie: „Czuję…”
A teraz 5 razy dokończ zdanie: „Myślę…”
Sprawdź, czy zobaczysz różnice. „Myślę” powinno odnosić się do faktów, rzeczywistości dostępnej dla innych. „Czuję” to emocje, twoja sfera osobista. Jeśli się nią dzielimy, budujemy relacje, zbliżamy się do innych.
Koniec części trzeciej.
Anna Kowalska – mgr psychologii, psychoterapeuta, jobcoach
Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników
Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Dodano: 26-03-2019 15:44:46