Treść strony
Benefis niezwykły - Izabela Galicka
Grupa literacka „Poetica” 3 sierpnia 2018 roku zorganizowała niezwykle miłą uroczystość. „Poetica” działa przy Okręgu Mazowieckim Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie. Jest obok chóru „Echo” drugim ogniwem Klubu Twórczości „ŻAR”, zrzeszającym aktorów, śpiewaków i literatów z niepełnosprawnością wzroku.
Dzięki tej grupie niewidomi i słabowidzący poeci mogą wyjść z cienia i, zamiast pisać do szuflady, ćwiczyć umiejętności literackie na comiesięcznych warsztatach pod okiem znanych i utalentowanych kolegów. Do grupy „Poetica” należą m.in.: poeta Stanisław Stanik, poeta i krytyk Andrzej Zaniewski, poetka i eseistka Irena Stopierzyńska-Siek. W wydawanym kwartalniku literackim „Sekrety ŻAR-u” szansę na publikację mają różni poeci – ci znani i ci dopiero debiutujący. Pełna życzliwości atmosfera w grupie sprzyja wzajemnej inspiracji, przełamywaniu barier pokoleniowych, otwieraniu nowych horyzontów, a dzielenie się własnym dorobkiem, a nieraz i wątpliwościami, sięga do najlepszych tradycji biesiad literackich.
Tym razem zgromadził nas cel uroczysty i radosny. Zorganizowaliśmy spotkanie na cześć naszej seniorki, poetki Krystyny Łagowskiej. Okazją było wydanie przez nią 25. tomiku wierszy. Tylko pozazdrościć takiego dorobku literackiego! Pani Krystyna jest nie tylko wszechstronną poetką, ale i niesamowitą osobowością. Jest bardzo ciepłą i skromną osobą, a zarazem niezwykle charyzmatyczną. Urodziła się w 1926 roku we Włocławku, związana jest jednak z Warszawą. Jej twórczość idzie kilkoma torami, zrąb stanowi poezja refleksyjno-filozoficzna, z silnymi akcentami osobistymi, ale pisana językiem bardzo prostym i dzięki temu adresowana do każdego czytelnika. Druga gałąź to poezja poświęcona Powstaniu Warszawskiemu. Choć autorka nie brała w nim udziału, jej strofy tworzą sugestywny i przejmujący obraz walk i bohaterstwa. Trzeci wreszcie tor to poezja chyba najwdzięczniejsza, ale i najtrudniejsza – wiersze i bajki dla dzieci.
Podczas naszej literackiej biesiady wręczyliśmy pani Krystynie pamiątkowy dyplom oraz księgę z utworami Jej dedykowanymi. Andrzej Zaniewski ułożył na poczekaniu limeryk na Jej cześć, ja przeczytałam mój wiersz jubileuszowy „Dla Krystyny”. Ponieważ był to początek sierpnia, spotkanie nasze zdominowała tematyka poważniejsza, powstańcza – popłynęło wiele strof i wspomnień poświęconych temu tematowi.
Ale absolutną naszą bohaterką, w dodatku bardzo wzruszoną, była pani Krystyna. Pragnę w tym miejscu uzmysłowić Państwu, że nasza poetka porusza się na wózku, nie widzi, praktycznie nie słyszy i na wszystkich spotkaniach literackich i wieczorach autorskich przepięknie deklamuje z pamięci własne wiersze. Jest ciągle twórcza, młoda duchem, z głową pełną metafor, bez przerwy szuka dla siebie nowych form i środków wyrazu. Pani Krystyna Łagowska jest żywym przykładem zwycięstwa siły ducha nad niemożnościami ciała…
Izabela Galicka
Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników
Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Dodano: 01-10-2018 17:51:25