Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Sieć wielu możliwości – Zuzanna Mikler

Być może słyszeli Państwo o powstałej w 2014 roku sieci społecznościowej Elten Network, którą stworzył wówczas czternastoletni niewidomy programista Dawid Pieper. Od tego czasu projekt przeszedł wiele przemian i znacznie się rozwinął, tak pod względem technicznym, jak i organizacyjnym. Zmieniły się również, a może przede wszystkim, tworząca go społeczność użytkowników, jego status oraz nazwa, która obecnie brzmi Elten Link. Od 8 kwietnia 2021 roku opiekę nad projektem sprawować zaczęła nowo powstała fundacja Prowadnica, w której zarządzie zasiadają osoby żywo zaangażowane w rozwój programu.

Obecnie EltenLink to, jak wyżej zostało wspomniane, sieć społecznościowa. Jej głównymi, ale nie jedynymi, elementami są dostępne dla każdego użytkownika fora, blogi oraz konferencje głosowe, o których więcej przeczytać można w dalszej części artykułu.

Jako że projekt od początku do końca tworzony jest przez osoby z niepełnosprawnością wzroku i z myślą o nich, program Elten jest narzędziem w pełni dostępnym, jak również bardzo wygodnym i prostym w obsłudze przy użyciu czytnika ekranu. Znakomitą większość jego użytkowników stanowią osoby niewidome, dlatego też na forach znajduje się mnóstwo przydatnych dla tej grupy informacji. Jest to też miejsce wymiany opinii, a nawet swego rodzaju grupa wsparcia, bo za pośrednictwem programu można poprosić o radę lub po prostu pogadać.

Wiele możliwości, przystępna obsługa
Podstawową funkcją platformy Elten Link jest możliwość dyskutowania na forach zarówno w formie tekstowej, jak i głosowej. Cały interfejs tego narzędzia i sama nawigacja są bardzo proste i wygodne w obsłudze. Fora pogrupowane są tematycznie. Znaleźć tam można więc grupy ogólne, np. integracyjne czy ogłoszeniowe dla całej społeczności, ale i bardziej szczegółowe, poświęcone informatyce, telefonom czy grom. Jest też i miejsce dla dyskusji o samodzielności niewidomych w życiu codziennym, kulinariach, pracy z dźwiękiem oraz o wielu innych interesujących eltenowiczów sprawach.

Kolejna ważna opcja programu to możliwość łatwego prowadzenia blogów, na których każdy może dzielić się swoją twórczością, przemyśleniami, opiniami itp. Co istotne, od maja 2020 roku działają one w oparciu o powszechnie używany do tych celów system zarządzania treścią WordPress. Interfejs klienta Eltena znacznie ułatwia obsługiwanie bloga. Jest to olbrzymia pomoc dla osób mniej sprawnych technicznie, które dzięki niemu mogą publikować wpisy w przystępny i nieskomplikowany sposób. Jednocześnie istnieje możliwość wykorzystywania zaawansowanych funkcji oferowanych przez WordPress, co sprawia, że prowadzenie bloga na Eltenie może również zaspokoić potrzeby bardziej wymagającego użytkownika. Oparcie blogów o ten system daje dodatkowo pewność, że zamieszczone treści wizualnie oraz pod względem wchodzenia w interakcje będą atrakcyjne także dla jego widzących czytelników.

A może pogadamy?
Za pomocą Eltena można także prowadzić prywatne rozmowy i uczestniczyć w wieloosobowych konferencjach głosowych o wysokiej jakości dźwięku, w czasie rzeczywistym. Konferencje te charakteryzują się ponadto unikatowymi cechami. Pierwsza z nich to wchodzenie w interakcje z przestrzenią. Oznacza to, że dźwięki będą inaczej słyszane w zależności od zmiany wirtualnego położenia użytkownika. Uzyskany efekt przypomina poruszanie się w przestrzeni fizycznej. Można tu również skorzystać z funkcji „szeptania”, tj. odbyć krótką rozmowę między dwoma użytkownikami, słyszaną tylko przez nich, bez konieczności rozłączania się i zakłócania dyskusji pozostałym uczestnikom konwersacji.

Elten oferuje również możliwość nagrywania oraz zastosowania innych z tym związanych przydatnych funkcji głosowych. Zaliczyć do nich można między innymi strumieniowanie dowolnej karty dźwiękowej lub pliku audio. Istotną cechą konferencji głosowych jest również możliwość zastosowania wtyczek VST, pozwalających na przetwarzanie nagrywanego dźwięku. Wymienione opcje sprawiają, że Elten może stać się perspektywicznym narzędziem do wielu zastosowań w tworzeniu projektów dźwiękowych, np. dla osób chcących w łatwy sposób nagrywać podcasty.

Po prostu spróbuj
Poza wymienionymi, Elten oferuje szereg innych przydatnych funkcji, z których można tu przywołać choćby wygodny dostęp do serwisu YouTube, wymianę prywatnych wiadomości tekstowych i głosowych między użytkownikami, czy też możliwość tworzenia ankiet, ułatwiających np. poznanie i uzyskanie danych statystycznych o opiniach społeczności na interesujący nas temat. Dzięki tej platformie można również pouczyć się języków obcych, ponieważ na forum założone są również wątki w językach angielskim, niemieckim czy rosyjskim. Innych dodatkowych funkcjonalności programu jest wiele, lecz nie sposób tu wszystkich wymienić.

Najlepiej przekonać się, czym jest i jak wygląda Elten, odwiedzając jego stronę internetową pod adresem www.elten.link, gdzie można także pobrać sam program kliencki na system Windows.

https://elten.link/pl/eltenlink-2/

A tu znajduje się bezpośredni odnośnik do pobrania aplikacji:

https://srvapi.elten.link/leg1/bin/installer

To co? Do miłego!

 

Zuzanna Mikler

 

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2021–2024 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.