Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Skupmy się na przestrzeni

Co sprawia, że w niektórych miejscach czujemy się komfortowo, że chcemy do nich wracać, a inne wolimy omijać szerokim łukiem? Kluczem do odpowiedzi na to pytanie może być refleksja nad naszymi zmysłami. Wywoła ją z pewnością lektura przewodnika „Doświadczanie przestrzeni”, który powstał w ramach tegorocznej edycji Wielozmysłowych Wycieczek Kulturalnych.

Jest to zbiór praktyk zachęcający do wielozmysłowego poznawania miasta, jego architektury i przyrody. „Odkrywanie krajobrazów dźwiękowych i zapachowych pozwoli na doświadczenie przestrzeni wokół nas z zupełnie innej perspektywy” – zapowiadają autorki publikacji.

W przewodniku znajdują się ćwiczenia, które nauczą nas świadomie odbierać bodźce dźwiękowe, zapachowe i dotykowe. Odczuwać głębiej wszystko to, co otacza nas na co dzień. To swego rodzaju trening uważności, który uczy nas tego, jak być tu i teraz.

Główną inspiracją do stworzenia tej publikacji stała się teoria Juhaniego Pallasmy, twórcy takich książek jak „Oczy skóry” i „Myśląca dłoń”. Fiński architekt i teoretyk od lat mówi o potrzebie pobudzania i angażowania przez architekturę wszystkich zmysłów. „Odczuwanie architektury” S. E. Rasmussena to kolejna książka, która towarzyszy autorkom w rozważaniach o przestrzeni. Badacz zwraca uwagę na to, w jaki sposób światło, rytm, faktura i brzmienie architektury wpływają na człowieka i zachęca do uważnego poznawania naszego otoczenia.

Przewodnik jest dostępny do pobrania na stronie Fundacji w dwóch wersjach:

PDF – https://api.wielozmysly.org/wp-content/uploads/2021/10/Do%C5%9Bwiadczanie-przestrzeni.pdf

oraz tekstowej: https://api.wielozmysly.org/wp-content/uploads/2021/10/Do%C5%9Bwiadczanie-przestrzeni_wersja-tekstowa.pdf

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”.

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2021–2024 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.