Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

NVDA się zmienia - Piotr Komoda

Szykuje się nowa wersja czytnika ekranu NVDA. O udogodnieniach, które się w niej pojawią oraz o dodatkowych funkcjach przeglądarek Mozilla Firefoks i Google Chrome mówiono podczas konferencji NVDACon, największego międzynarodowego spotkania użytkowników, programistów, ekspertów i osób wspierających NVDA. Odbyło się ono w dniach 15-17 listopada br. i można w nim było uczestniczyć online za pośrednictwem bezpłatnego oprogramowania Teamtalk.

NVDA 2019.3

Nadchodząca nowa wersja 2019.3 będzie przełomowa, ponieważ program, który został napisany w języku programowania Python, został w dużej mierze przepisany od nowa, co spowoduje, że obecnie dostępne dodatki przestaną działać z nową wersją NVDA i również będą wymagały przepisania. Jest to spowodowane przejściem z języka Python w wersji 2 na Python 3, który nie jest kompatybilny wstecznie. Na szczęście większość dodatków została zaktualizowana i zostanie udostępniona na stronie z dodatkami po premierze NVDA 2019.3. Jest jednak jeden dość ważny dodatek, którego przyszłość jest obecnie niepewna i nie wiadomo, czy doczeka się aktualizacji na czas premiery nowej wersji NVDA. Mowa tu o dodatku NVDA Remote, który służy do nawiązywania połączenia z innym komputerem i przejmowania nad nim kontroli, np. w celu udzielenia komuś zdalnie pomocy technicznej. Twórcy NVDA twierdzą, że wiedzą o problemie i deklarują chęć pomocy w celu przystosowania dodatku do działania z nową wersją czytnika ekranu, jednak ostatecznie inicjatywa leży po stronie twórców dodatku. Nie pozostaje nam nic innego, jak mieć nadzieję, że problem uda się rozwiązać na czas.

Oczywiście zerwanie z kompatybilnością z obecnymi dodatkami to nie jedyna „nowość”, na którą mogą liczyć użytkownicy programu. W nadchodzącej wersji NVDA pojawi się kilka funkcji i usprawnień, których dotąd nie było. Najważniejszą zmianą, chociaż niewidoczną na pierwszy rzut oka (czy też ucha), jest przebudowa modułu mowy, nad którym twórcy NVDA pracowali od kilku lat. Jednak wzbraniali się przed wprowadzeniem go, ponieważ wtedy przestałyby działać zewnętrzne syntezatory mowy, jak Vocalizer czy Acapella. Teraz jest jednak dobry moment na tę zmianę, ponieważ przejście na nową wersję Pythona i tak wymaga przepisania kodu wspomnianych syntezatorów.

Co więc wnosi nowy moduł mowy? Przede wszystkim priorytety komunikatów. Jeśli podczas czytania tekstu lub okienka programu pojawi się jakiś komunikat, NVDA nie przerwie wymowy obecnego elementu, tylko poczeka, aż użytkownik doczyta do końca i wtedy wypowie treść komunikatu. Ewentualnie, jeśli komunikat ma wysoki priorytet, NVDA wstrzyma czytanie obecnego tekstu, przeczyta komunikat i wznowi czytanie tekstu od momentu, na którym przerwało czytanie.

Kolejną nowością jest długo wyczekiwana przez wielu użytkowników kurtyna, czyli zasłonięcie zawartości ekranu czarnym obrazem. Obecnie ta funkcja nie ma jeszcze przypisanego skrótu klawiszowego i trzeba ją włączać poprzez okienko ustawień programu, jednak można się spodziewać, że do premiery nowej wersji NVDA ten skrót zostanie przypisany.

Ostatnią z ważnych nowości jest podświetlenie fokusu czytnika ekranu. Chodzi tutaj o kolorowe obramowanie, które jest wyświetlane wokół obecnie czytanego tekstu lub fragmentu interfejsu programu, na którym się obecnie znajdujemy, jak np. element menu czy przycisk. Obecnie taka funkcjonalność jest dostępna po zainstalowaniu dodatku o nazwie Focus Highlight, ale od NVDA w wersji 2019.3 będzie na stałe wbudowana w czytnik ekranu.

Mozilla Firefoks

Gościem specjalnym konferencji był Jamie Teh, jeden z twórców NVDA, który od 2017 roku pracuje dla Mozilli, twórcy przeglądarki Firefox. Jamie omówił nowości, które w ostatnich kilku wydaniach trafiły do Firefoksa. Najważniejszą zmianą z punktu widzenia osób niepełnosprawnych jest to, że od wersji 67 można dostać się za pomocą tabulatora do paska narzędziowego przeglądarki. Jest to o tyle istotne, że obecnie jest to zasadniczo jedyny sposób na to, aby uruchomić jakieś zainstalowane rozszerzenie. Oczywiście o ile twórca tego rozszerzenia nie dodał obsługi skrótu klawiszowego, co nie zdarza się zbyt często. Jest jeszcze jedna rzecz, do której można się dostać tylko z poziomu paska narzędziowego. Jest to przycisk interakcji, po którego kliknięciu rozwija się menu, dzięki któremu można m.in. przypiąć obecnie wyświetlaną stronę do paska kart lub otworzyć stronę na innym komputerze lub smartfonie, oczywiście pod warunkiem, że posiadamy założone konto Firefoksa i jesteśmy do niego zalogowani na urządzeniach, pomiędzy którymi chcemy przesyłać dane. Możliwe jest także udostępnienie innej aplikacji odnośnika do obecnie wyświetlanej strony.

Google Chrome

Swoje wystąpienie na konferencji miał również Nektarios Paisos, programista pracujący w dziale dostępności przeglądarki Chrome. Zaprezentował on zmiany związane z dostępnością, które zostały wprowadzone w ostatnim czasie i albo są już dostępne w przeglądarce Chrome, albo pojawią się w przeciągu najbliższych trzech miesięcy (prezentacja odbywała się na testowej wersji przeglądarki z gałęzi Canary). Nektarios pokazał m.in. poprawione okienko zarządzania zapisanymi na komputerze plikami cookie oraz ulepszony menedżer zadań przeglądarki. Nie zabrakło też prezentacji przesyłania obecnie przeglądanej strony na inny komputer lub urządzenie mobilne, jak np. iPhone. Zgodnie ze słowami pracownika Google już niedługo będzie możliwe przesyłanie na inne urządzenia także fragmentów tekstu przekopiowanych z dowolnego pola tekstowego. Na sam koniec zostawiono prezentację jednej z ciekawszych funkcji, która już teraz jest dostępna w Chrome. Mianowicie przeglądarka potrafi dla nas rozpoznać treść obrazków znajdujących się na stronie i przedstawić ich opis. W tym celu obrazki znajdujące się na stronie są przesyłane do serwerów Google, gdzie poddawane są analizie przez algorytmy sztucznej inteligencji. Funkcja ta jest dostępna z poziomu menu kontekstowego, gdzie można zdecydować, czy pozwolić Google na jednorazową analizę grafiki, czy też ma być ona rozpoznawana zawsze i na każdej stronie.

Piotr Komoda

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.